Prípady nezvestných novinárov poznáme aj na Slovensku

Bežný človek si nedokáže predstaviť, aké je v skutočnosti povolanie novinára nebezpečné. Miznú, vraždia sa. Poznáme prípady z celého sveta, v Líbyi sú nezvestní až štyria investigatívni novinári, podobne je to v Sýrii, Turecku, Číne, ale aj na Slovensku.

Novinári sú strážni psi demokracie a liberalizmu. Poznáme však mnohé prípady, keď im to nebolo umožnené. Nedovolili im priblížiť sa k niektorým tajným nezákonným kauzám či vojenským operáciám, pretože nastal strach. Mocní sa začali obávať odhalenia a prevalenia pravdy.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc uvádza až 65 úmrtí novinárov v roku 2017. Taktiež zaznamenala všeobecne rastúce povedomie o potrebe ochrany novinárov. Preto krajiny, ktoré sú vo vojnovom konflikte, sú rovnako nebezpečné ako vojnové zóny.

Najnebezpečnejšou krajinou v tomto roku bola Sýria, kde bolo usmrtených až 12 novinárov. Avšak celkovo najnebezpečnejšou krajinou je Rusko. Novinárov usmrcujú aj na Ukrajine, v Iraku, Pakistane, Somálsku, Filipínach a Mexiku.

foto: Pixabay

Známe prípady

Na Slovensku vieme o troch známych prípadoch nezvestných novinárov. Prvým je Marcel Samuhel, bývalý redaktor denníka Práca. Podľa výpovede svedka Borisa Iliťa, ktorý s ním mal stráviť posledné chvíle, sa vraj stratil počas búrky v lese. Boris našiel cestu a Marcel nie, jeho telo nikdy nenašli.

Druhá teória podľa novinára Vladimíra Pavlíka je, že Samuhel zmizol po zverejnení článku, v ktorom špekuloval, či tajne vysvätený kňaz Přemysl Coufal skutočne spáchal prokuratúrou potvrdenú samovraždu alebo bol zavraždený.

Jeho posledná veta v tomto článku bola: „A keby sa mi náhodou niečo stalo, oznamujem generálnej prokuratúre SR, že nemám úmysel spáchať samovraždu.“

Druhým známym prípadom je zmiznutie novinára Paľa Rýpala, ktorý sa stratil v roku 2008. Plne sa stotožňoval so svojou prácou investigatívneho novinára. Dokázal ukazovať na veľmi vplyvných ľudí v republike. Hrabal sa v takých témach, ktorých sa iní báli, zaoberal sa slovenským podsvetím.

Rýpal bol medzi svojimi kolegami známy divokým životným štýlom, neraz sa vyparil a neozval sa niekoľko dní. Preto sa sprvu ani nikto neobával, že by sa mu niečo stalo, prišlo to až s odstupom niekoľkých dní. Dodnes sa nevie, čo sa mu stalo a kde môže byť.

Pripomeňme si tiež editora Hospodárskych novín Miroslava Pejka, ktorý je nezvestný od marca 2015 a do dnešného dňa je po ňom vyhlásené celoštátne pátranie.

Nikto nevie, čo sa mohlo stať, ani kde je pravda o jeho zmiznutí. No tesne pred smrťou bol údajne v kontakte s talianskym investigatívnym novinárom Antoniom Papaleom, ktorý sa zaoberal organizovanou zločineckou skupinou, legalizujúcou príjmy z nelegálnych obchodov. Aj Miroslav sa zaoberal vyšetrovaním organizovaného zločinu na juhu Slovenska. Či na niečo prišiel, sa už asi nikdy nedozvieme.

Autorka: Barbora Vojtelová

Zdieľajte článok

Komentáre: