Prvý október patrí oslave kávy

Začiatok októbra sa nesie v duchu osláv kávy, jej pôvodu, spôsobu výroby, prípravy a rozmanitých chutí, ktoré ponúka. Káva patrí medzi jeden z najobľúbenejších nápojov a veľké množstvo ľudí si bez nej nedokáže predstaviť svoj deň. 

Medzinárodný deň kávy je pomerne novým sviatkom. Prijatý bol len v roku 2014 a prvýkrát ho oslávili na Svetovej výstave Expo 2015 v Miláne. Prvé pokusy však boli už od roku 2006. Obľúbeným nápojom na svete je oveľa dlhšie. Bežne ju pili už v starovekom Grécku, no pôvod má v severovýchodnych oblastiach Afriky.

To, že je obľúbeným nápojom po celom svete dokazujú štatistiky predajnosti. Káva je hneď po rope druhou najobchodovanejšou komoditou na svete. Priemerný Slovák jej vypije 1,2 šálky denne, čo je pomerne málo. S dva a pol kilogramami za rok zaostávame napríklad za Fínmi o takmer osem kilogramov.

Foto: Pixabay.com

Nie všetky krajiny ju oslavujú v tento deň. Brazílčania jej pozornosť venujú v máji a Američania na konci septembra. Medzinárodná organizácia kávy a členské štáty, ktoré združuje sa rozhodli, že Medzinárodný deň kávy pripadne na prvého októbra.

Tohtoročný sviatok kávy má špeciálnu tému. Oslavuje ženy v oblasti kávy. Poukázať chce na to, že ženy zohrávajú rovnako dôležitú úlohu pri jej príprave ako muži. Medzinárodná organizácia kávy chce poukázať na rovnosť  a význam žien v tomto sektore.

Zdieľajte článok

Komentáre: