Kinopremiéry 2018: Október

Do pravej jesennej halloweenskej nálady vás dostane jedenáste pokračovanie slasheru Halloween. Fanúšikovia Lady Gaga by si nemali nechať ujsť film Zrodila sa hviezda, kde hrá speváčka hlavnú úlohu. Marveláci sa potešia filmom o záporákovi Venomovi. Film Prvý človek vás zavedie k jednému z najvýznamnejších momentov v histórii ľudstva. A nakoniec pre malých aj veľkých je tu československá rozprávka Keď draka bolí hlava.

Zrodila sa hviezda (A Star Is Born)

Premiéra: 4. október

Žáner: dráma/hudobný

Réžia: Bradley Cooper

Hrajú: Bradley Cooper, Lady Gaga, Andrew Dice Clay, Dave Chappelle, Sam Elliott

Dĺžka: 136 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Warner Bros. Pictures

Film Zrodila sa hviezda je remake rovnomenného filmu z roku 1937, pričom ďalšie adaptácie pochádzajú z rokov 1954 a 1976.

Začínajúca speváčka Ally (Lady Gaga) sa zoznámi s muzikantom Jacksonom (Bradley Cooper), ktorý sa do nej zamiluje a dopomôže jej k hviezdnej kariére. Neskôr však nastáva problém, keď Ally zatieni jeho vlastnú.

Foto: cine-max.sk

Ide o Cooperov režisérsky debut a o prvú hlavnú rolu vo filme pre Lady Gaga. Nie je to však jej prvý herecký počin – už sa objavila v seriály, a to konkrétne v piatej sérii American Horror Story s podnázvom Hotel. Za svoje stvárnenie upírskej majiteľky hotela Cortez získala cenu Zlatý glóbus.

Pôvodne si rolu Ally mala zahrať speváčka Beyoncé.

Film mal premiéru na filmovom festivale vo Venice. Na stránke Rotten Tomatoes si drží hodnotenie 95 %.

Venom

Premiéra: 4. október

Žáner: akčný/sci-fi/thriller

Réžia: Ruben Fleischer

Hrajú: Tom Hardy, Michelle Williams, Jenny Slate, Riz Ahmed

Dĺžka: 112 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Distribútor: Sony Pictures Releasing

Film Venom by mal byť prvým zo Sony´s Marvel Universe. Dej sa sústredí na novinára Eddieho Brocka (Tom Hardy), ktorý sa stane hostiteľom mimozemského symbionta a následne sa z neho stane Venom – jeden z najznámejších Spidermanových nepriateľov.

Postava Venoma sa už objavila v Spidermanovi 3 z roku 2007.

Foto: cine-max.sk

Na hudbe k filmu sa podieľal hudobný skladateľ Ludwig Göransson, ktorý pracoval aj na hudbe k úspešnému Čiernemu Panterovi. Okrem toho by sa mala na soundtracku objaviť aj pieseň od rappera Eminema.

Venom by mal mať aj ďalšie pokračovania.

Prvý človek (First Man)

Premiéra: 11. október

Žáner: dráma

Réžia: Damien Chazelle

Hrajú:  Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Patrick Fugit, Ciaran Hinds, Ethan Embry, Shea Whigham, Corey Stoll, Pablo Schreiber

Dĺžka: 138 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Distribútor: Universal Pictures

Biografická dráma Prvý človek je inšpirovaná knihou First Man: The Life of Neil A. Armstrong od Jamesa R. Hansena.

Sleduje príbeh astronauta Neila Armstronga (Ryan Gosling), ktorý sa stal prvým človekom, ktorý kedy kráčal po Mesiaci.

Stránka Rotten Tomatoes udelila filmu hodnotenie 87 %, Metacritic 83 bodov zo 100.

Foto: cine-max.sk

Film čelil kontroverzii kvôli tomu, že sa v ňom neobjavuje scéna zapichnutia americkej vlajky na Mesiaci. Mnohí to považujú za anti-americký postoj. Režisér však tento názor odmieta.

Premiéra: 18. október

Žáner: horor

Réžia: David Gordon Green

Hrajú: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Will Patton, Nick Castle, Andi Matichak, Omar J. Dorsey

Dĺžka: 109 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Universal Pictures

V poradí už jedenásty film z hororovej série Halloween je pokračovaním filmu z roku 1978. Dej sa odohráva 40 rokov po prvom filme a sleduje finálny súboj medzi Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) a Michaelom Myersom (Nick Castle/James Jude Courtney).

Foto: cine-max.sk

Aj napriek tomu, že Laurie prežila Michaelovo vražedné besnenie, a on sa momentálne nachádza v jednom z najprísnejšie strážených psychiatrických liečení, strach z jeho návratu stále trvá. Jej obavy však vôbec nie sú neopodstatnené.

Na stránke Rotten Tomatoes má film hodnotenie 85 %, na Metacriticovi 66 bodov zo 100.

Keď draka bolí hlava

Premiéra: 25. október

Žáner: rozprávka

Réžia: Dušan Rapoš

Hrajú: Charlotta Gottová, Karel Gott, Miroslav Šimůnek, Ján Koleník, Kamila Magálová, Zuzana Mauréry, Kateřina Brožová, Miroslav Noga

Krajina pôvodu: Česko/Slovensko

Jazyková verzia: originálna verzia

Distibútor: Bohemia Motion Pictures/Continental Film

Barborka a Tomík sú na prázdninách u starých rodičov v kováčskej dielni pod Dračou skalou. Tam pracuje aj dvojhlavý dráčik Čmoudík, ktorého jedna hlava hovorí po slovensky a druhá po česky. Deti objavia v jaskyni starú mapu a Čmoudík im začne rozprávať zaujímavý príbeh plný napätia.

Pre film bolo vyrobených 120 originálnych kostýmov.

Medzi autorov piesní k filmu patria napríklad Vašo Patejdl, Michal David, Igor Timko či Matej Harich.

Foto: cine-max.sk

Karel Gott si mohol vybrať, či bude hrať kráľa alebo kováča – nakoniec sa rozhodol pre kováča.

Článok vznikol v spolupráci s kinom CINEMAX NITRA.