Float: Nový druh relaxu aj pomoci pri zdravotných problémoch a nespavosti

Oblasť wellness služieb je stále na vyššej úrovni. Novinkou u nás je aj Float. Vo svete je však známy už desiatky rokov. Okrem odpočinku vám môže pomôcť aj so zdravotnými problémami.

Float je zariadenie, v ktorom sa nachádza tristopäťdesiat kilogramov epsomovej soli (zlúčenina horčíka a síry, pozn. red.) zmiešanej s vodou. Človek tak v ňom zažíva pocit beztiaže rovnako ako v Mŕtvom mori. Chuť a čuch sú v tomto stave neutrálne. „Návštevník Floatu zažíva pocit, ktorý bežne za dvadsaťštyri hodín nezažije,“ vysvetľuje Zdeno Kubíček zo Zen Spa v Bratislave.

Mozog začne pracovať pomalšie

Okrem relaxačných účinkov má Float vplyv aj na zdravotné ťažkosti. Dobre pôsobí na nervovú sústavu a fyzický aparát. Človeku začne v tomto stave mozog pracovať pomalšie. Preto sa tento oddych odporúča aj umelcom.

Rovnako dobre pôsobí aj na regeneráciu u športovcoch alebo po operácii. Priaznivé účinky má aj pri psychických problémoch, ako sú depresia, úzkosť a nespavosť. Hodina vo floatačnej vani sa odpočinkom vyrovná štyrom hodinám spánku.

Epsomová soľ sa vstrebáva cez pokožku do tela. Zabezpečuje uvoľnenie svalov, ale aj psychiky. Dá sa porovnať s magnéziovými tabletkami, ktoré predpisujú lekári práve na uvoľnenie psychického napätia. Látka sa dostáva do tela prírodnou cestou. Vyrovná sa aj magnéziovým injekciám, ktoré sa užívajú pri ťažkostiach so stuhnutými svalmi.

Zen Spa Zdeno Kubiček – Hotel Tatra

Na Slovensku ich veľa nenájdete

O trende Floatu sa majiteľ Zen Spa centra v Bratislave dozvedel v Austrálii, kde pracoval. „Dvanásť rokov dozadu som v Sydney študoval terapie. V centre, kde som pracoval, mali floatačné vane. Začal som sa dozvedať, aké majú pre ľudí benefity,“ povedal Zdeno Kubíček. „Po pravidelných návštevách som mal aj ja príjemný pocit, potreboval som menej spánku a bol som v dobrej psychickej rovnováhe,“ vysvetľuje. Keď sa vrátil na Slovensko, rozhodol sa Float priniesť aj sem, kde nebol dovtedy taký známy.

Jeho história však siaha ešte ďalej. Vznikol už v päťdesiatych rokoch v Amerike. Neurofyziológ John Cunningham Lilly začal skúmať, čo sa deje s telom a nervovým systémom, keď odpojí všetky zmysly a nachádza sa v stave beztiaže. Našiel viacero benefitov.

U našich susedov, ale aj v iných krajinách je Float terapia dobre známa a nájdete ich tam hneď niekoľko. Najobľúbenejšia je však v krajinách ako USA, Kanada či Austrália. „Float sa snažím dostať do povedomia ľudí a ukázať im mnohé benefity, ktoré im môžu skvalitniť život,“ uviedol Kubíček.

„Prekvapuje ma, že dosť veľa ľudí na Slovensku o Floate vie. Buď o ňom čítali, alebo sa s nm stretli v zahraničí. Sú radi, že aj u nás nájdu niečo také,“ teší sa Kubíček. V Bratislave je v relax centre Zen Spa tento Float zatiaľ jediný. Jeden však nájdete aj v Banskej Bystrici. „Mnoho ľudí ma po Floate dobré skúsenosti. Fyzické vypnutie stresu a hlavy považujú za najlepší benefit. Je skvelé sledovať ľudí, ako sa tvária, keď idú do Floatu a ako, keď z neho vychádzajú,“ zakončuje.

Zdieľajte článok

Komentáre: