Tradičné Kultúrne potulky na UKF tento rok navštívi Emília Vášáryová

Študenti kulturológie na UKF už niekoľko rokov organizujú Kultúrne potulky. Dokázali na ne prilákať Táňu Pauhofovú či Mariána Čekovského. Tento rok budú môcť záujemcovia prísť na besedu s Emíliou Vášáryovou. Podujatie je naviac prístupné pre každého a bez poplatku. 

Študenti z katedry kulturológie organizujú už deviaty ročník besedy pod názvom Kultúrne potulky. Hosťom je zakaždým známa osobnosť, ktorá nejakým spôsobom ovplyvnila kultúrne dianie. „Chceli sme pozvať niekoho, kto je pevnou a významnou súčasťou slovenskej kultúry a dokáže diváka i nás organizátorov obohatiť o mnohé skúsenosti. Pani Emília Vášáryová bola pre nás z tohto hľadiska jednoznačnou voľbou. Ako filmová i divadelná herečka má množstvo skúseností a dúfame, že sa o ne rada s nami podelí,“ vysvetlila spoluorganizátorka Lucia.

Plagát podujatia Kultúrne Potulky 2019.

Ďalej tvrdí, že organizovať kultúrne podujatie je drina, ale aj zábava. V rámci predmetu projektovanie kultúrnych aktivít im v tom pomáha aj vyučujúca Veronika Moravčíková

„Práve ona je naším dozorcom a bdie nad tým, aby bolo všetko tak, ako má byť. Predmet, ktorý nás vyučuje, je jeden z mála zameraných na prax. Študentov ‘hodí’ do skutočného sveta a ponúka im možnosť čiastočne si vyskúšať, čo všetko znamená robiť kultúru. Myslím si, že organizovanie Kultúrnych potuliek nás pripravilo na výzvy, ktorým ako budúci organizátori a aktéri kultúrneho diania v mestách či obciach môžeme čeliť v budúcnosti,” povedala Lucia.

Na organizovaní podujatia sa podieľa okrem koordinátorky Veroniky Moravčíkovej osem študentov. „Čo sa týka študentského kolektívu, každý má vlastnú funkciu a úlohy, za ktoré nesie zodpovednosť. Samozrejme, medzi sebou komunikujeme, bez toho by to nešlo, a ak si niekto s niečím nevie rady, pomôžeme mu. Stretávame sa i mimo školy a veľa vecí riešime spoločne – ako sa hovorí viac hláv, viac rozumu,” objasnila Lucia.

Zuzana Kronerová na Kultúrnych potulkách. (foto: http://www.kkult.ff.ukf.sk)

Minulý rok sa úloh hostí na besede ujali Adela a Viktor Vinczeoví. Počas iných ročníkov to boli aj hudobník Marián Čekovský, herečky Táňa Pauhofová a Zuzana Kronerová, režisér Samuel Spišák, hudobník Richard Rikkon, herec Dano Heriban a aj básnik Kamil Peteraj.

Študenti sa učia organizovať

Čo sa týka návštevníkov, podľa Luciiných slov je vítaný každý. „Kto bude mať čas a chuť stráviť podvečer v spoločnosti Emílie Vášáryovej, je vítaný. Sme veľmi radi, že sa Kultúrne potulky tešia záujmu nielen zo strany študentov, ale aj širokej verejnosti. Každoročne prilákajú skutočne pestré publikum rôznej vekovej kategórie, a to je naším zámerom aj tento rok,“ vysvetlila Lucia. Návštevníci sa môžu tešiť aj na hudobného hosťa, ktorým bude Martina Kertészová s kapelou.

Prax je pre študentov v dnešnej dobe skutočne podstatná. Kulturológovia si skúsenosti z prípravy podujatia chvália. „Osobne mi organizovanie Kultúrnych potuliek dalo veľa cenných skúseností z praxe. Predovšetkým som sa naučila lepšie pracovať v kolektíve a zistila som, že je v poriadku poveriť prácou niekoho iného a dôverovať mu, že ju kvalitne odvedie,” povedala Lucia

Režisér Samuel Spišák na Kultúrnych potulkách. (foto: http://www.kkult.ff.ukf.sk)

„Viacerí sme sa naučili usporiadať si čas, ale aj popasovať sa s hnevom či frustráciou. Tiež sme si uvedomili, aké je dôležité dôsledne si plniť povinnosti. Hlavne, keď sa na vás ostatní spoliehajú. Ako kolektív nás organizovanie Kultúrnych potuliek, napriek mnohým nedorozumeniam, posilnilo,“ dodala

Študent kulturológie Miroslav sa tiež podieľal na organizovaní podujatia. „Získaná prax je pre mňa istým pozitívom, nakoľko som si mohol vyskúšať svoje organizačné a administratívne schopnosti. Napríklad som mal na starosti vybavovanie propagácie podujatia do určitého média, ale vyskúšal som si aj kreatívnu zložku prípravy, a to v rámci tvorby scenára.“

Kultúrne potulky sa uskutočnia 16. mája v Dome Matice slovenskej v Nitre o 16. hodine. Podujatie je otvorené pre širokú verejnosť. Vstup je bezplatný.

Viac o akcii sa môžete dozvedieť vo facebookovom podujatí.

Titulná fotografia: Martina Hatňáková

Zdieľajte článok

Komentáre: