Zomrel majiteľ 42 Slávikov Karel Gott. Podpísal aj antichartu, no mal svoje dôvody

karel gott

Druhý október 2019 navždy poznačí nielen Českú republiku. Zomrel zrejme najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v dejinách česko-slovenskej populárnej hudby. Karel Gott podľahol rakovine. Za bohaté obdobie, ktoré pôsobil na hudobnej scéne vydal dokopy 400 platní.

Rakovinu lymfatických uzlín spevákovi diagnostikovali ešte v novembri 2015. Ani nie o pol roka na to sa Gottovi zdravotný stav výrazne zlepšil. V roku 2019 sa však umelcov zdravotný stav opäť zhoršil a 1. októbra podľahol zákernej chorobe.

O tom, že Gott bol symbolom pre Česko niet pochýb. Premiér Andrej Babiš v súvislosti so smrťou Gotta navrhol štátny pohreb v Katedrále svätého Víta. V deň spevákovho pohrebu bude zároveň v krajine štátny smútok.

Majiteľ 42 slávikov

Karel Gott v júli oslávil osemdesiate narodeniny. Začiatok jeho kariéry sa tiahne ešte do roku 1958, kedy sa prihlásil do talentovej súťaže. Záujem poroty však nevzbudil, no v očiach divákov sa stal ihneď hviezdou.

Ešte počas štúdia na pražskom konzervatóriu, kde študoval operný spev, nahral svoju prvú platňu. O rok na to, v roku 1963, získal prvého Slávika. Počas svojej kariéry ich získal ešte ďalších 39. Predal viac ako 135 miliónov nosičov.

Medzi jeho najúspešnejšie piesne patrí Lady Carneval, ktorú spieval až v 60 krajinách sveta. Vystupoval napríklad aj v americkom Las Vegas. Obľúbený bol taktiež v Nemecku. V nemčine nahral dokonca celú platňu. Okrem toho koncertoval aj v Paríži, Sydney, Moskve či v Paraguaji.

Prečítajte si aj: Zomrel vedec Stephen Hawking. O čom bádal a aký bol?

Na strane anticharty

Karel Gott bol dôležitou osobnosťou v komunistickom Československu. V júli 1971 sa spevák rozhodol, že chce emigrovať do Nemecka. Zabrániť mu v tom mal Gustáv Husák. Gott napísal Husákovi list, v ktorom ho žiadal o zabezpečenie istôt pre svoju ďalšiu kariéru v Československu. Prekážala mu však cenzúra jeho vystúpení v médiách. Husák mu prisľúbil, že jeho pobyt v zahraničí nebude potrestaný.

V roku 1977 Gott podpísal tzv. antichartu, ktorá odsudzovala prehlásenie Charty 77 (Charta 77 bola proti nedodržiavaniu ľudských práv štátnou mocou, pozn. red.). Jeho krok mal však opodstatnenie. Viacero jeho kolegov podpísalo Chartu 77 a pre ich nesúhlasné postoje im v komunistickom režime napokon zakázali tvoriť. Speváčka Marta Kubišová uviedla, že Gotta trápilo, že sa za komunizmu nepridal k ostatným kolegom.

Titulná fotografia: Wikimedia

Zdieľajte článok

Komentáre: