Kniha Temná ozvena: Detektív Bosch naháňa démonov z minulosti

Detektív Harry Bosch nie je typický, konvenčný policajt. Vďakabohu. Po preložení na oddelenie vrážd sa ocitá na chvoste policajného rebríčka. Aby toho nebolo málo, ozvú sa mu starí známi démoni.

Kniha o detektívovi Harrym Boschovi nesie názov Temná ozvena. Jej autorom je Michael Connelly. Je prvou z 21-dielnej série. Vyšla ešte v roku 1992, no do slovenčiny ju preložili až v roku 2009. Zatiaľ posledný diel z edície pochádza z roku 2018.

Nie tak dokonalé stretnutie

Noc. Mladý sprejer. Príbeh sa začína. Úvodná scéna odsýpa, Connelly nás nakŕmil poriadnou dávkou zvedavosti. Háčik som zjedol aj s navijakom. Čo ďalej?

A konečne. Na ďalšej strane sa stretávame s Harrym Boschom. Nebolo to dokonalé stretnutie.

Prečítajte si aj: Antikvariát je druhá šanca pre staré knihy

Detektív je zmietaný nočnými morami. Precitnutie. Úprimný opis neupraveného muža v stredných rokoch, z riadkov kričí Connellyho cit pre jazyk.

Temná ozvena sa pomaly otvára. Detektív je povolaný na prípad, ktorý načrtol autor v úvode. Stačí sa nadýchnuť a cítime smrad potrubia a hnijúceho tela v ňom.

|zdroj: freepik.com|

Príbeh sa zameriava na detailné policajné postupy, ktorých je neúrekom. Napríklad zaistenie dôkazov či odoberanie odtlačkov prstov. Veci dobre známe zo seriálov. Ale aj tak nenudia, práve naopak. Pozorne sledujeme prácu losangeleskej polície.

Prípad sa zdá byť jasný – predávkovanie. Presvedčení sú o tom aj Harryho nadriadení. Ale Bosch tuší, že tento prípad nie je tak obyčajným, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a nemá v pláne to len tak zabaliť.

Spleť pavučín

Príbeh sa posunul. Na malom priestore Connelly zachytil Vietnamskú vojnu. Stali sme sa svedkami detektívovej minulosti. Príbeh sa zamotáva, z obyčajného predávkovania sa stáva niečo oveľa väčšie. Spleť pavučín siaha na najvyššie miesta. Detektív sa ocitá pod paľbou z vedenia. Niekomu poriadne leží v žalúdku.

Prečítajte si aj: Káva po študentsky: Podniky, kde zájdete so spolužiakmi, ale aj napíšete seminárku

Prečo bol detektív preložený na hollywodske oddelenie vrážd? Opäť sa pozrieme do nedávnej minulosti.

V strednej časti príbeh narazil na kameň a stagnoval. Vyriešilo to až dokonalé rozuzlenie.

Americké klišé

Zamotaný príbeh sa vyrieši tam, kde začal. V tme a pod zemou. Conelly zvolil cestu „amerického superhrdinu“. Napriek značnej prevahe sa detektív vrhá do jasnej presily. Aké klišé, v pozadí by pokojne mohla hrať americká hymna.

|zdroj: freepik.com|

V podzemí sa Harry Bosch stretne s Temnou ozvenou. Klišé vzorec sa preruší, keď nepriestrelný detektív zistí, že vrhnúť sa do tmy proti presile nie je najlepší nápad.

Výsledok?

Connelly nám predostrel bohatý príbeh, z ktorého dýcha veľká jazva Vietnamskej vojny. Čitateľ sa môže tešiť na dávku tajomstva, napätia a v neposlednom rade načrtnutej romantiky. Na celú sériu odporúčam vyhradiť si množstvo času, najlepšie zobrať si dovolenku, pretože Temná ozvena je len prvá časť rozsiahleho cyklu napínavých príbehov.

Autor: Martin Marko

Titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: