Vyrába hodiny z LP platní: Môže sa zdať, že sú všetky hodiny rovnaké, stále sú odlišné

O veľké čierne platne majú záujem prevažne zberatelia alebo hudobní pôžitkári. Nájdu sa však aj tí, ktorých tieto nosiče zaujímajú kvôli inému využitiu. Ľuboš Michalko je výrobcom nástenných hodín z platní, ktoré boli kvôli svojmu opotrebovaniu a poškodeniu na ceste do hudobného neba.

Kedy a prečo ste sa rozhodli vyrábať hodiny z platní?

Bolo to zhruba tri roky dozadu. Prišlo to spontánne, keď som začal zbierať LP-čka (vinylové platne, pozn. red.). Začali sa mi kopiť tiež poškodené platne. A tak som si spravil prvé hodiny pre seba, neskôr pre rodinu a kamarátov. U ľudí to malo dobrý ohlas, no stále som chcel niečo nové a lepšie. Nikdy predtým som však nemal v úmysle venovať sa tomu.

Ako vyzerali vaše prvé hodiny?

Hodiny neboli vyrezávané. V strede bola nálepka s logom kapely Konfront a po obvode číslice. Zhodou okolností som tieto hodiny nedávno daroval gitaristovi kapely.

Z čoho všetkého sa takéto hodiny skladajú?

Základom je, samozrejme, LP-čko. Momentálne vyrábam hodiny z dvoch platní. Jedna je vyrezávaná, druhá farebne upravená a slúži ako podklad. Platne sú ďalej upravované podľa určitej tematiky či vzoru. Ďalej je to hodinový strojček. Záleží tiež od človeka, ktorý hodiny chce. V strede môže byť napríklad aj fotografia.

Spomínali ste, že platne tvoríte podľa určitého námetu. Ako vzniká takýto návrh?

Návrh sa zrodí v mojej hlave, prípadne ma usmernia ľudia, pre ktorých hodiny vyrábam. Približný motív nakreslím na papier, ten po odobrení následne ručne vyrežem. Stáva sa mi, že ľudia nie sú s návrhom na papieri spokojní. No finálny produkt vyzerá úplne inak.

Prečítajte si aj: Úspešný účastník medzinárodnej súťaže: Znalosť astronómie do istej miery patrí k všeobecnej inteligencii človeka

Niekedy výrobcu usmernia aj ľudia, ktorí si objednávajú platne. (foto: facebook.com/Hodiny z LP platní)

Znamená to teda, že pri tvorbe návrhu vám ľudia dávajú viac-menej voľnú ruku?

Áno. Kto si čo povie, to sa snažím vytvoriť.

Kto a prečo si takéto hodiny najčastejšie objednáva?

Ľudia si moje hodiny objednávajú prevažne ako narodeninové darčeky a na rôzne výročia, vyrezával som dokonca už aj svadobné motívy. Hodiny som vyrábal napríklad aj pre Sveťa Korbeľa (kapela Slobodná Európa, Extip) a Tuleňa (kapela Slobodná Európa). Momentálne mám jedny rozrobené pre kapelu Rozpor. Moje výrobky sa u rôznych ľudí nachádzajú po Slovensku, Česku, Anglicku alebo Švajčiarsku. Hodiny si objednáva široká škála ľudí.

Venuje sa výrobe takýchto hodín na Slovensku ešte niekto?

Pokiaľ viem, tak na Slovensku som jediný. V Česku hodiny vyrábajú tiež, no robia to pomocou lasera. Ja ich vyrezávam ručne pomocou modelárskej frézy. Hoci sa môže zdať, že sú všetky hodiny rovnaké, stále sú odlišné, napríklad v rámci malých detailov.

Ktorá objednávka bola pre vás doteraz najzložitejšia?

Každé hodiny sú zložité. No robil som aj vyrezávané portréty. Napríklad Marilyn Monroe, Jackson či Che Guevara, tieto boli zatiaľ najzložitejšie. V blízkej dobe sa chcem pustiť do Charlieho Chaplina. Materiál sa však pri ručnom vyrezávaní nahrieva a môže sa pri drobných detailoch ľahko zlomiť.

Autor: Pavol Sivák
Titulná fotografia: facebook.com/Hodiny z LP platní

Zdieľajte článok

Komentáre: