Predstavenia v DAB sledujú okrem divákov aj figuríny

Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa muselo prispôsobiť novým epidemiologickým opatreniam. Podľa nich môže byť na hromadných podujatiach nanajvýš päťdesiat ľudí. Herci sa však aj napriek tomu rozhodli hrať.

Záujem o predstavenia neklesol

V dovolenom počte ľudí je zarátaní celý personál podieľajúci sa na konkrétnom predstavení, preto môže prísť do hľadiska len okolo tridsať až štyridsaťpäť divákov. Takýto počet sa môže v sále s kapacitou viac ako 570 miest ľahko stratiť.

„Aby sa naši herci nepozerali do prázdnej sály, rozhodli sme sa zaplniť ju aspoň čiastočne maketami divákov. Inšpirovali sme sa niektorými športovými klubmi, kde k figurínam na tribúnach často dopĺňajú dokonca aj zvukové efekty,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Ten verí, že aj obmedzený počet divákov dokáže vyvolať potrebnú atmosféru.

V divadle sa snažili spríjemniť vystupovanie hercov zaplnením hľadiska figurínami. Foto: DAB

Po nariadení núdzového stavu divadelníci stáli pred otázkou, či divadlo zavrieť alebo pokračovať v hraní. „Rozhodli sme hrať, pretože si uvedomujeme, že po dlhšej prestávke by mohlo byť znovuzískanie divákov veľmi ťažké a dlhé,“ doplnil Dóczy. Rozhodli sa tak aj napriek tomu, že sa nenachádzajú v najpriaznivejšej ekonomickej situácii a nemajú ani nárok na štátnu pomoc.

Prečítajte si tiež: Novinár Milan Pilař: Netreba sa vyhýbať provokatívnym témam

Zmenili program

Divadlo muselo prerobiť aj októbrový program. Vyradili všetky muzikály a výpravné inscenácie. Napríklad muzikál Tisícročná včela má okolo osemdesiat účinkujúcich a personálu, čo by podľa Dóczyho nebolo možné odohrať ani pri prázdnom hľadisku. Pri výbere inscenácii potrebovali myslieť tiež na ekonomickú stránku.

O kultúru prísť nechcú, preto sa ju snažia udržať. Herecký priestor totiž ponúkajú aj hercom na voľnej nohe. Zároveň upozorňujú na dôležitosť umenia, keďže je silnou súčasťou každodenného života. „Aj tí, ktorí si možno myslia, že s kultúrou nemajú nič spoločné, by po menšom zamyslení zistili, že ak sa nebude dariť kultúre, nebude sa dariť ani im,“ pripomenul šéf divadla.

ZdrojDAB sa inšpirovalo niektorými športovými klubmi, kde divákov nahradili makety. Foto: DAB

Zdroj: Tlačová správa DAB
Titulná foto: DAB

Zdieľajte článok

Komentáre: