Tohtoročná Divadelná Nitra svojou témou presiahne dobu, nebudú chýbať ani zahraničné predstavenia

Tento rok sa Najväčší medzinárodný divadelný festival na Slovensku dočká svojho tridsiateho výročia. Z dôvodu jubilea sa návštevníci môžu tešiť na výnimočný program. Ochudobnení nebudú ani o zahraničné predstavenia.

Pandémia koronavírusu zasiahla aj tento ročník festivalu, ktorý svoje brány otvorí už prvého októbra. „Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu nemôžu prebehnúť oslavy tak veľkolepo, ako si to všetci predstavovali, ale, samozrejme, podujatie bude iné, najmä po programovej stránke,“ uviedla PR manažérka festivalu Linda Durkáčová.

Krajiny zo zahraničia „prídu“ online

Práve celosvetová pandémia spôsobila, že Divadelná Nitra upustila zo svojich tradičných plánov – pozvať viacero účastníkov zo zahraničia. Súbory, ktoré mali minulý rok na podujatie prísť, napokon museli byť odvolané. „Tento rok sme sa poistili. Zahraničné súbory sme nepozvali v takej forme ako obvykle,“ uviedla Durkáčová.

Prečítajte si aj: Nová sezóna v Divadle Andreja Bagara sa začína veľkým projektom

Neznamená to však, že festival stratí svoju povesť medzinárodného. „Zahraničné súbory tento rok neprídu na živo. Divákov sme však nechceli ochudobniť o medzinárodné umenie, tak sme to vymysleli tak, že sa zahraničné produkcie budú premietať. Nie však doma, ale v sále Divadla Andreja Bagara na veľkom plátne, takže diváci nebudú o zážitok ochudobnení,“ dodala.

Osudy šiestich žien a príbehov o tom, ako nás formuje minulosť vo francúzskom predstavení Sieť. (zdroj: nitrafest.sk)

Zo zahraničia sa počas tridsiateho ročníka festivalu predstavia herci z Česka, návštevníci sa môžu tešiť tiež na francúzsko-izraelsko-bieloruské dielo. Aj keď účastníkov zo zahraničia diváci neuvidia na živo, organizátori pre návštevníkov pripravili bonus. „Tvorcov týchto inscenácii sme pozvali. A keď neuvidíme predstavenie na živo, diváci budú môcť diskutovať s autormi,“ prezradila PR manažérka.

Stand-up na doskách divadla

Do divadla tento rok príde opäť stand-up comedy show. „Na stand-up Divadelná Nitra nebola roky zvyknutá,“ priznala Durkáčová. Minuloročný experiment v podobe Gaba Žifčáka však dopadol dobre, preto sa rozhodli do programu tento rok zakomponovať Simonu Salátovú a Joea Trendyho. „Do týchto čias sme sa rozhodli priniesť trošku humoru, aby sme odľahčili vážne témy, ktoré festival komunikuje.“

Simona Salátová a joe Trendy sa tento rok predstavia na Divadelnej Nitre. (zdroj: nitrafest.sk)

Témou jubilejného ročníka sú presahy. Každý si môže tému vysvetliť po svojom. Žijeme dobu, ktorá nám nečakane a kruto odhaľuje hranice možností – spoločnosti, politiky, vedy, viery, umenia i nás samých. Mnohé z toho, čo dnes prežívame, presahuje ľudské chápanie, dotýka sa ďalekej budúcnosti. Presahy sú prostriedkom aj cieľom. V inscenáciách, ktoré uvidíme na Divadelnej Nitre budeme hľadať presahy, prezradila dôvod výberu ústredného motívu tohtoročnej Divadelnej Nitry riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Titulná fotografia: nitrafest.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: