Kam za kultúrou počas pandémie? Ponúka sa nám niekoľko možností

Odreagovanie sa s porciou popcornu pri večernom filme v kine či spievanie si obľúbenej piesne na veľkom letnom festivale. Toto všetko je neodmysliteľnou súčasťou života mnohých ľudí. Nástup pandémie a následné zavádzanie opatrení však zmenili kultúrny život väčšine z nich.

Potvrdzujú to aj oficiálne štatistiky. Podľa webovej stránky Košického samosprávneho kraja sa počet návštevníkov, ktorí navštívili kultúrne zariadenie znížil až o 80 percent. „Pandémia spôsobila existenčné problémy v rôznych oblastiach, kultúra je však jednou z tých, ktorá utrpela najviac“, informoval začiatkom roka predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ani iné časti Slovenska nie sú výnimkou. Od začiatku pandémie nastal v niektorých smeroch výrazný posun a kultúra sa pomaly začína vracať do pôvodných koľají. Samozrejme, s rôznymi obmedzeniami a tiež s rizikom, že pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu sa plánované podujatie zruší, a to možno aj pár dní vpred. Napriek tomu vyraziť za kultúrou počas pandémie nie je až také zložité, ako sa môže zdať.  

Na atmosféru Vianoc sa dá naladiť aj v kinách

Kiná boli jedny z tých, ktoré pandémia zasiahla na pomerne dlhú dobu. Peter Gašparík, PR manažér spoločností Cinemax a Continental film pre Forbes uviedol, že výpadok príjmov v kinách bol rekordne dlhý a prekonal aj tie najhoršie očakávania. Nie je sa čomu čudovať, kiná boli zatvorené približne od polovice decembra do 27. mája tohto roku. Na oficiálnej stránke siete kín Cinemax informujú, že momentálne ostávajú aj naďalej otvorené, avšak s určitými obmedzeniami.

Kiná fungujú aj v súčasnej dobe, režim je však obmedzený. Fotografia: freepik.com

Vstup a pobyt v kine umožňujú len s prekrytím horných a dolných dýchacích ciest. Kiná, ktoré sa nachádzajú v červených a bordových okresoch sú v režime OTP (očkovaní, testovaní a prekonaní). V čiernych okresoch sú otvorené pre zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Občerstvenie je povolené vo všetkých fázach okrem čiernej. Pokiaľ vás tieto obmedzenia neodradili, tak kiná naďalej ostávajú miestom, kde aj počas pandémie môžete tráviť svoj voľný čas.

Na Luskáčika do divadla

Podobne ako ostatné odvetvia kultúr, aj divadlá museli zrušiť predstavenia či presunúť sa do online priestoru. Pokiaľ máte chuť obliecť sa o čosi slávnostnejšie a vychutnať si najnovšie predstavenie, divadlá možnosť návštevy stále poskytujú. Stačí len nájsť v akej lokalite sa dané divadlo nachádza, vyhľadať si podmienky vstupu a pozrieť pripravovaný program. Napríklad na oficiálnej stránke SND v Bratislave informujú, že je vstup povolený v režime OTP.

Prečítajte si aj: Decembrové kinopremiéry v Cinemax Nitra

K blížiacemu sa vianočnému obdobiu sa tematicky hodí obľúbené baletné predstavenie Luskáčik, ktoré je v programe SND. Divadlo Andreja Bagara v Nitre zasa pripravuje divadelnú adaptáciu minútových grotesiek na udalosti posledných mesiacov s názvom Nádej zomiera posledná. Premiéra sa uskutoční 29. novembra 2021.

Virtuálne cestovanie v podobe cestovateľského kina

Čo sa týka väčších kultúrnych podujatí, do budúcnosti je ich plánovaných niekoľko. Ide o známe letné festivaly ako Pohoda, Grape či Topfest. Plánované síce sú, no či sa uskutočnia je zatiaľ otázne, keďže sú to podujatia s veľkou návštevnosťou.

Zatiaľ je otázne, či sa hudobné festivaly budúci rok uskutočnia. Fotografia: freepik.com

Za vhodnú alternatívu v momentálnej situácii stoja talkshows či stand-upy. 9. decembra 2021 sa v Bratislave uskutoční stand-up Temné kecy. Na situáciách zo života posledného roka sa zasmejete s dvojicou stand-up komikov Veľmajstra Jerryho a Iva Ladiža Ladižinského. Za zmienku stojí aj nová talkshow Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá sa odohráva v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Zúčastniť sa nej však môžu len plne zaočkované osoby.

O tom, že cestovať sa dá aj virtuálne presvedčí Peter Hliničan, sprievodca, ktorý precestoval viac ako 70 krajín. V KC Dunaj Bratislava sa 23. novembra 2021 bude konať cestovateľské kino, ktorého témou je juhoamerická Patagónia. O konkrétnych podmienkach vstupu sa dočítate vo Facebook udalosti s názvom Cestovateľské kino: Patagónia.

Autor: Kristína Danielová

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: