Nezabudnime počas Vianoc ani na opustených ľudí a ľudí bez domova

Šťastné a veselé. Alebo aj nie. Vianoce sú označované ako najkrajšie sviatky v roku, no nie každý ich tak nutne musí vnímať.

Vianočné pesničky v nákupných centrách hrajú od októbra, reklamy s vianočnou tematikou nás lákajú na extrémne zľavy na darčeky a od novembra už vidíme vysvietené výklady obchodov či vyzdobené balkóny a ulice. Ako si spomínate na Vianoce vy?

Rozžiarené detské očká, vianočný stromček a kapor

Kto by si nepamätal to vzrušenie, ktoré malý človiečik cíti, keď sa pozerá na darčeky pod stromčekom? Väčšina detí na Vianoce vníma najpozitívnejšie práve darčeky a je to úplne normálne. My starší si už na Vianociach vážime viac čas strávený s rodinou, dobré jedlo či atmosféru, ktorou je domov nasiaknutý týchto pár dní v roku.

Ľudia, ktorí nemajú radi Vianoce

Väčšina z nás trávi Vianoce v kruhu najbližších. A veľa z nás si na štedrovečerný stôl prestiera o jeden tanier navyše. Traduje sa, že je pre pocestného. Títo pocestní nás však nenavštívia. Sú nimi napríklad ľudia bez domova. Keď budeme zapaľovať sviečku pri štedrovečernom stole, venujme týmto ľuďom aspoň krátku myšlienku a ak môžeme, obdarme ich pred Vianocami teplými dekami či niečím užitočným, čo by im uľahčilo život. Ľudia bez domova sú všade okolo nás a mali by sme sa prestať tváriť, že ich nevidíme. Na Vianoce sa stávame o čosi lepšími, tak prenesme to dobro aj na ľudí okolo nás, ktorí nemali toľko šťastia ako my.

Počas Vianoc môžu taktiež stúpať prípady ľudí s depresiami a poruchami nálad,
Foto: pixabay.com.

Okrem ľudí bez domova je veľa ďalších, ktorým Vianoce nevyčaria úsmev na tvári. Môžu to byť deti, ale aj dospelí, ktorí sú svedkami domáceho násilia, preto pre nich domov nie je miestom bezpečia, tobôž nie radostných Vianoc. Ďalej napríklad ľudia, ktorým chýbajú ich zosnulí členovia rodiny. Môžu nimi byť aj deti v detských domovoch, ani na nich by sme nemali zabúdať.

Nezabúdajme na seniorov

Ak poznáme niekoho, kto žije doma sám a bude sám aj na Vianoce, naberme odvahu a navštívme ho. Nemusíme mu dávať darčeky, naša prítomnosť bude najlepším darčekom pre človeka, ktorý trávi Vianoce sám. Smutnú náladu môžu mať aj seniori v domovoch dôchodcov. Nepochybujem o tom, že zamestnanci sa im snažia pripraviť najkrajšie Vianoce, aké môžu. Ak si však na nich spomenieme a navštívime ich, obdarujeme ich niečím drobným, určite im vyčaríme úsmev na tvári.

Buďme ohľaduplní

Všímajme si naše okolie a rešpektujme, že nie pre každého musia byť Vianoce najkrajšie sviatky v roku. Niekto Vianoce vníma ako úplne bežný deň, dokonca pracovný. Sú nimi napríklad lekári, policajti či iné záchranné zložky, ktorí tieto sviatky často trávia v službe.

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.