Nitra opäť ukazuje čaro Vianoc

Najkrajšia časť roka opäť prichádza a s ňou aj neodmysliteľné tradície. Historické mesto Nitra aj tento rok otvorilo svoje brány milovníkom vianočných sviatkov. Svätoplukovo námestie zaplnili stánky plné tradičného jedla a nápojov. Nezaostáva ani s výzdobou a bohatým programom.

Vianoce sú za rohom a  Nitra zas a znova ukazuje svoju krásu. Vianočné mestečko otvorilo svoje dvierka 1. decembra a budete ho môcť navštíviť až do 23. decembra. Ako každý rok si pre nás Nitra pripravila zaujímavý program počas celého adventného obdobia. Najočakávanejšou udalosťou bol príchod Mikuláša a rozsvietenie vianočného stromčeka. Súčasťou tohto najkrajšieho podujatia sme mohli byť 3. decembra 2023.

Sprievod svetla

V ten istý deň, pred príchodom samotného Mikuláša, sa odohrala ešte jedna krásna udalosť nazývaná „Sprievod svetla“. Dátum 3. december 2023 v tomto roku padol na prvú adventnú nedeľu, ku ktorej patrí požehnanie adventného venca. Sprievod odštartoval o 16.00 hod. na Námestí Jána Pavla II. Začal sa už spomínaným požehnaním adventného venca a zapálením prvej sviece Monsignorom Viliamom Judákom. Od nej si mohli zúčastnení zažať svoje lampášiky. V závere sa všetci vydali na cestu nocou (via noce) aby priniesli svetlo do celého mesta.

Príchod Mikuláša s rozsvietenie stromčeka

O 17.00 hod. na Svätoplukovo námestie dorazil Mikuláš. Každoročne spolu s deťmi rozsvieti vianočný stromček, ktorý je dominantou námestia. Tento symbolický moment je považovaný za otvorenie vianočného mestečka a začiatku vianočného obdobia.
O sprievodný program sa postarali deti zo Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského a Základnej umeleckej školy Myjava. Po odchode Mikuláša o 18.00 hod. sa predstavila skupina Dora.

Foto: Ema Turanovičová

Stálice a novinky

Do vianočného mestečka priaznivci chodia za tradičnými vecami, ako sú betlehem, stromček, stánky plné dekorácií, vianočných pochutín či punču. Tento rok sa však zmenila jedna zásadná vec. Nápoje sa začali predávať v návratných pohároch. Za nápoj teda zaplatíte o 2€ viac, ale pri jeho odovzdaní sa vám suma vráti, alebo si môžete pohárik ponechať na pamiatku. Vianoce v Nitre budú tak ekologickejšie a ešte krajšie.

Foto: Ema Turanovičová

Titulná fotografia: Ema Turanovičová