Ruka v ruke s Nitrou kráča aj Občas nečas

logo-nknV Galérii Nitra sa koncom apríla konalo slávnostné zahájenie kampane Ruka v ruke s Nitrou. Úvodné slovo patrilo nákazlivo rytmickej 15 – člennej bubeníckej zostave Tralaškoly. Na čele s Igorom Holkom vybubnovali príchod kampane, zbierky a najmä nového parku.

Ľudia sa pristavovali, vypytovali, ale ešte stále nevedeli, o čo ide. Po vynikajúcej hudbe pred nich predstúpil moderátor podujatia Peter Gecík, ktorý oznámil, že sa začína „Ruka s rukou či Ruky v rukách, teda Ruka v ruke s Nitrou.” Samozrejme, Peťov humor vyprovokoval reakcie hlavných partnerov kampane Mesta Nitra a firmy Tesco Stores, a.s. Primátor Jozef Dvonč, viceprimátor Štefan Štefek aj prednosta mesta Ľubomír Martinka ohodnotili myšlienku Rekreačného parku pod Borinou kladne. Želmíra Gerová, zástupkyňa Tesca, nešetrila slovami chvály na všetkých, čo sa do projektu angažujú. „Myšlienka sa nám hneď zapáčila a v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou sa vždy dočkáme vysneného cieľa,” odpovedala Gerová na otázku moderátora, prečo sa Tesco rozhodlo zapojiť do kampane. Nasledovali dôležité informácie od Ľubice Lachkej, správkyne nadácie, o priebehu celej zbierky a následných dobrovoľníckych prácach priamo na mieste pod Borinou. Potom Štefan Lančarič s Ľudmilou Šterdasovou predstavili samotný park. Vrcholom celého podujatia bol krst tlieskajúcich ručičiek – symbolu kampane, ktorého sa ujali tváre kampane Ivan Gontko, Eva Pavlíková, Ľuboš Moravčík a Miko Hladký (Kuly a Ivanka Surovcová sa nemohli zúčastniť). Krstilo sa zemou priamo spod Boriny a každá z osobností zaželala ručičkám čo najviac predaných kusov a aby pomohli čo najlepšie naplniť myšlienku výstavby parku. Na otvorení sa podarilo predať okolo 100 kusov ručičiek.

Tváre kampane dostali bonsaj

Do kampane sa zapojili spomínané známe nitrianske osobnosti. V apríli sa konalo fotografovanie a dnes už môžeme vidieť v meste niekoľko materiálov, ktoré z toho vzišli. Osobnosti chcú poviesť Nitranov, aby sa spoločne podaril naplniť cieľ kampane. Fotografovanie prebiehalo v dvoch fázach v štúdiu bývalej TV Zobor. V utorok (21. 4.) sa vystriedali traja páni: Kuly, Miko Hladký a Ľuboš Moravčík. Vo štvrtok (23. 4.) sa fotografovali dámy: Eva Pavlíková a Ivana Surovcová a Ivan Gontko. O osobnosti sa starala vizážistka Andrea Mesárošová a samotné fotografovanie realizoval Ľubo Balko. Tváre kampane získali za svoju ochotu aj symbol parku v podobe bonsaja, ktorý sa im veľmi páčil. Nevyhli sa ani komentáru. Kulyho zaujímala externá úprava ministromu: „To môžem potom aj zastrihnúť?” Mika Hladkého zaujímalo, či darček treba hneď aj presadiť. Členovia Nitrianskej komunitnej nadácie dúfajú, že osobnosti sa starajú o svoj malý stromček tak, ako sa Nitrania postarajú o svoj nový park na Borine.

O kampani

Tlieskajúce ručičky sú symbolom už niekoľkotýždňov prebiehajúcej kampane Nitrianskej komunitnej nadácie Ruka v ruke s Nitrou. Ručičky sa predávajú za symbolickú cenu 2 eurá. Výťažok zo zbierky poputuje na výstavbu nového parku na Borine na sídlisku Klokočina v Nitre. Kampaň prebieha od 29. apríla do konca októbra 2009. Je určená pre všetkých Nitranov, ktorým nie je ľahostajné miesto, kde žijú. Ponúka každému z nás možnosť zapojiť sa do čistenia a skrášlenia životného prostredia. Ruku k dielu môže priložiť každý, a to nielen kúpou ručičiek, ale aj formou dobrovoľnej práce pri výstavbe parku. Pomôcť sa dá aj zakúpením miesta na chodníku slávy, ktorý bude súčasťou nového parku. Cieľom kampane Ruka v ruke s Nitrou je nielen vyzberať finančné prostriedky na vytvorenie nového priestoru na oddych, ale aj prebudiť v stálych i prechodných obyvateľoch mesta záujem o svoje okolie a pocit, že toto miesto vzniklo aj ich zásluhou, že im patrí. Miesto, kde môže každý svojou troškou prispieť ku krajšiemu prostrediu jedného z nitrianskych sídlisk.

Aktivity projektu

Kampaň Ruka v ruke s Nitrou sa bude realizovať nielen v uliciach Nitry, ale aj počas koncertu skupín Desmod a Gladiátor. Ten sa uskutoční 6. júna v Amfiteátri pod Zoborom v Nitre v rámci festivalu Amfik Fest 2009. Ručičky si môžete zakúpiť aj počas futbalových zápasov FC Nitra na domácej pôde či pri návšteve divadelného predstavenia DAB, alebo divadelného jarmoku festivalu Divadelná Nitra. S kampaňou sa môžete stretnúť i na Letných akciách rádia Max, CETV a My Nitrianskych novín, ale aj v priebehu Klokočinského a Chrenovského jarmoku.

Viac informácií nájdete na www.nkn.sk.

autor článku: Petra Hadžová
autor fotografie: Petra Hadžová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.