Informatický rozmach na univerzite

informaticky-rozmach-na-univerziteVďaka štrukturálnym fondom zažíva naša univerzita v posledných mesiacoch kvalitatívny rozkvet. O tom, čo všetko sa mení z hľadiska výpočtovej techniky, nám porozprával prorektor pre informatizáciu Ján Skalka.

Prvou vecou, ktorá zaujíma snáď každého študenta, je možnosť pripojenia sa k školskej wifi sieti. Nie všade to ale doteraz bolo možné. „Pokrytie bezdrôtovým pripojením bolo vďaka štrukturálnym fondom doplnené tak, že sa v súčasnosti študenti môžu bez problémov pripájať v budove na Triede A. Hlinku prakticky vo všetkých blokoch, pričom boli posilnené hlavne priestory v okolí prednáškových miestností. Študent sa ďalej pripojí aj v starších i novozrekonštruovaných priestoroch FF na Slančíkovej ulici na 1. poschodí, v budove PF na Dražovskej ulici, kde sme pokryli všetky poschodia opäť s dôrazom na veľké prednáškové miestnosti na prízemí. Posledným miestom rozšírenia wifi siete sú budovy na Štefánikovej a Hodžovej ulici,” informuje J, Skalka.

V prednáškových miestnostiach sme si mohli všimnúť nové dataprojektory. V rámci modernizácie dostalo nový dataprojektor viac ako 100 učební. „K projektorom pribudnú vo väčšine miestností aj počítače, ktoré budú na dataprojektory napojené, takže vyučujúci si nebude musieť nosiť so sebou notebook a „maturovať” nad pripájaním, ale len zasunie pripravenú prezentáciu na USB kľúči alebo sa pripojí do svojho kurzu v LMS Moodle. V rámci projektu boli vybavené aj nové počítačové učebne na FSVaZ (aj v Spišskej Novej Vsi), FSŠ a PF a modernizovali sme počítačový park na FPV. Čo sa týka študovne Univerzitnej knižnice na Dražovskej ulici, tá bola vybavená novými počítačmi pre študujúcich. Fond UK bude chránený prostredníctvom RFID technológie, ktorá navyše umožní zrýchlenie vybavovania výpožičiek i vracania kníh – stĺp kníh postačí položiť na podložku, ktorá identifikuje všetky knihy a automaticky ich priradí k preukazu čitateľa.”

Od prorektora Skalku sme sa ďalej dozvedeli o novej audiotechnike nainštalovanej do väčších prednáškových učební, ktoré sa využívajú aj na organizovanie konferencií. Zabezpečí sa tak kvalitné ozvučenie a možnosť nahrávania a prenosu zvuku. Ďalej sa pracuje na generačnom rozšírení (zrýchlení) a zabezpečení počítačovej siete. Do konca júna budú tieto špecializované učebne kompletne vybavené a hotové. Už v krátkej dobe budú mať študenti prakticky vo všetkých budovách UKF k dispozícii počítače v stojanoch.

Do audiovizuálneho štúdia FF pribudli ešte kamery a počítače so softvérom, ktorý umožňuje spracovávanie obrazu a zvuku a rozširuje možnosti internetového rádia. Nahrávacie štúdio katedry hudby bolo vybavené modernými zariadeniami a doplnené príslušným IKT vybavením. Novinkou je aj sanitka určená katedre ošetrovateľstva umožňujúca budúcim ošetrovateľom KSVaZ UKF získavať praktické zručnosti. Napokon sa medzi úplne vybavené učebne pripojí aj špeciálna jazyková učebňa pre študentov cudzích jazykov FSŠ a učebňa vybavená tlmočníckym zariadením pre študentov cudzích jazykov, primárne v rámci FF.

UKF sa teda posúva míľovými krokmi vpred aj v oblasti informatizácie, čo je pre moderné štúdium nanajvýš dôležité. To potvrdzuje aj Mgr. Skalka: „Vďaka vybaveniu získa univerzita prístup k modernejším technológiám a priestor a čas na kvalitnejšiu prípravu ako študentov, tak i vyučujúcich.”

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.