Odovzdávanie Cien Pavla Straussa

Pavol Strauss bol významný spisovateľ a lekár, ktorý dôležitú časť svojho života prežil v Nitre. Cena, ktorá nosí jeho meno pozostáva z drevenej plastiky od umeleckého rezbára Miroslava Poláka a grafického listu od maliara Petra Galvánka. 21. apríla sa v Divadle Andrea Bagara udeľovala po šiesty raz.

Cena za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia sa udeľuje od roka 2005 na návrh študentov a pedagógov katedry kulturológie. Za rok 2009 cenou Pavla Sraussa boli uctení fotograf Karol Kállay a choreograf Štefan Nosáľ.

Karol Kállay sa narodil 26. apríla 1926 v Čadci. Je to osobnosť stále mladým duchom, fotograf a dokumentarista, autor reportážnych fotografických cyklov, považovaný za jednu z najvýraznejších postáv slovenskej fotografie. Hoci vyštudoval ekonómiu, zaujímali sa o neho zahraničné agentúry a časopisy. Jeho meno je zvýraznené na mnohých módnych a reklamných dielov. Vydal vyše 40 publikácii a viac ako 400 obálok.

Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej. Už počas svojho vysokoškolského štúdia bol tanečníkom Lúčnici, ktorej je umeleckým choreografom a vedúcim viac než 60 rokov. Jeho rukami prešlo vyše 600 a 30 profesionálnych choreografov. Lúčnica je známa i za hranicami Slovenska, spolupracuje aj s inými folklórnymi súbormi doma i v zahraničí.

V programe vystupoval výborný tanečný súbor Lúčnica, ktorý rozveseľoval všetkých prítomných. Dokázal nám všetkým, že máme zachovávať tradíciu, v ktorej sme boli vychovaní, pestovať ju naďalej a vychovávať v nej nové a nové generácie.

autorka článku: Cristina Oczelak

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.