Superstar nitrianskych univerzít

ikonaToto, podľa slov všetkých zúčastnených študentov i neštudentov, „maximálne vydarené” podujatie sa uskutočnilo včera v rámci Nitrianskych univerzitných dní pred Študentským domovom Zobor. Čo malo spoločné s televíznymi projektmi, v ktorých hľadalo svoju superstar Slovensko, resp. Československo?

Nitrianska superstar mala skvelú  organizáciu, dobrého moderátora, vynikajúcich hudobníkov, odvážnych súťažiacich a štvorčlennú odbornú pdscf47481orotu. Navyše nechýbali súťaže spojené s hudbou a pivom a hlavne vynikajúci hudobní hostia. Jediné, čo chýbalo tomuto podujatiu podľa názoru jednej uzimenej diváčky boli alumíniové vykurovacie stojany. Prví, ktorí začali rozohrievať publikum, boli mladí hudobníci z kapely Extense. Táto začínajúca stoner-rocková zostava sa snaží, na rozdiel od mnohých mladých interpretov, hrávať na vystúpeniach hlavne vlastné skladby. Koncertmi na rôznych podujatiach v meste pomaly získavajú stabilnú fanušíkovskú základňu a skupina svorne tvrdí: „Sme kto sme, hráme si, čo chceme. Nechceme sa nijako škatuľkovať a náš štýl je tu v Nitre jedinečný.” Aj vy na nich môžete „natrafiť” pri ich vystúpeniach v nitrianskych kluboch.

Na pódidscf4863au ich vystriedala taktiež domáca Alalya, ktorej repertoár tvoria okrem anglických songov aj texty v slovenčine. Túto nitriansku kapelu už študenti dobre poznajú – zahrali si aj na minuloročnom Októberfeste. Rastúcemu publiku zahrali v posledných lúčoch zapadajúceho slnka staršie veci, ale aj novinky z pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť túto jeseň. Nahráva sa pod producentskou taktovkou Juraja Kupca v štúdiu Babylon vo Váhovciach a mali by sa naň tešiť všetci, ktorí majú radi melodický pop rock. „Hralo sa nám celkom dobre, ale určite bolo nevýhodou, že sme hrali medzi prvými,” poznamenal gitarista Maťo, „ale veľmi radi si zahráme na všetkých takýchto podujatiach.”sutaz

Charakterizovať zvuk poslednej skupiny – Taxi je pomerne ťažká úloha. Napriek tomu, že ich piesne sú v slovenčine, sú „škrtnuté” exotickými žánrami ako etno či latino a cítiť aj africké vplyvy. V prestávkach pri striedaní kapiel sa na pódiu konali rôzne minisúťaže a publikum zabával moderátor podujatia Kamil Konkoľ, študent UKF.

Keď už bolo publikum dostatočne rozohriate (či už kvôli pivu alebo vďaka vynikajúcej hudbe), prišiel čas na to, aby nitrianske univerzity našli svoju superstar. Nešlo však o žiaden boj medzi tradičnými rivalmi SPU a UKF. To, z ktorej univerzity bude víťaz, bolo totiž vopred jasné – SPU mala zástupcu iba v porote. Kastingu, ktorý sa uskutočnil porota18. apríla, sa zúčastnilo osem študentov, čo je podľa slov organizátorov viac-menej obvyklý počet. V päťčlennom výbere tých najlepších malo silnejšie pohlavie malo len jedného zástupcu. Každý zo súťažiacich zaspieval jednu pieseň v slovenskom a anglickom kole. Hudobne ich sprevádzali členovia študentskej kapely ZHLUK. Idscf4819ach včerajší výkon však treba osobitne vyzdvihnúť. Na to, aby si pripravili pesničky, ktoré budú súťažiaci spievať, mali málo času, no ich vystúpenie bolo ako vždy vynikajúce. Porotcovia dostali priestor na zhodnotenie výkonu súťažiacich až po druhom kole. Hodnotenie poroty, ktorej predsedal Pavol Brezina z Katedry hudby Pedagogickej fakulty UKF, však (našťastie) nebolo také, na aké sme zvyknutí z televíznej show. Po dramatickom vyhodnocovaní sme sa dozvedeli meno víťazky – stala sa ňou prváčka Jarka Muchová, ktorej cenu odovzdal rektor UKF Libor Vozár.

Zlatým klincom programu bolo vystúpenie skupiny Vidiek. Spievajúcich a tancujúcich ľudí bolo možné vidieť nielen na pódiu, ale hlavne v publiku. Kapela, ktorá zabáva Slovensko už dve desaťročia, opäť nesklamala a dodala ľuďom množstvo pozitívnej energie. Tá mnohým vydržala až do skorého rána, pretože po koncerte zábava pokračovala v študentskom podniku Pifa.

kuric-2 vidiekkuric

autor článku: Hana Justová
autor foto: Jozef Rybár

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.