ŠD Nitra bilancuje stav po roku s novými oknami

sd_nitraUbytovaní v Študentskom domove Nitra majú ešte v živej pamäti vlaňajšie búrlivé jarné obdobie. Výmena starých hliníkových okien vo všetkých sektoroch internátu za nové trvala niekoľko mesiacov. Aká je bilancia a spokojnosť študentov i vedenia internátu po roku?

Na neustály prievan aj napriek zatvoreným oknám sa už študenti ubytovaní v ŠD Nitra nesťažujú. Od apríla minulého roku majú na izbách nové okná, ktoré prispievajú nielen k väčšiemu pohodliu, ale aj šetreniu energií a v neposlednom rade aj bezpečnosti. „Začali sme výmenou okien v zadnej časti, kde sa nachádzajú katedry FF, a pokračovalo sa smerom k ubytovacej časti. Práce trvali od januára do apríla 2010. V lete boli vymenené okná na učebniach B106 až B110 a v decembri a januári tohto roka sa nám podarilo dokončiť rekonštrukciu vstupných priestorov,” vysvetľuje podrobnosti Milan Masár, riaditeľ ŠD Nitra.

Opatrenia

Keďže rekonštrukcia prebiehala väčšinou v období prednášok a skúšok, kedy mnohí študenti necestujú z internátov domov, prijímali sa na internáte potrebné opatrenia: „Študentov, ktorých izby sa práve prerábali, sme museli operatívne sťahovať na jeden až tri dni do hosťovských izieb. Denne sme museli presťahovať 12 – 15 študentov,” uvádza riaditeľ Masár. Presun do iných ubytovacích zariadení bol tiež jednou z alternatív, avšak z časových i finančných dôvodov sa napokon neuskutočnil. Niektorí z ubytovaných dokonca neopustili svoje izby, neporiadok z rekonštrukcie a hluk im nevadil. Ivana Helíková z piateho poschodia: „Nábytok sme so spolubývajúcimi pozakrývali plastovou prikrývkou, matrace z postelí a elektrospotrebiče sme zavreli do kúpeľne, zaizolovali sme dverový prah, aby sa do kúpeľne nešíril prach a na víkend sme odišli domov. Keď sme sa vrátili, čakali nás už nové okná a kopec upratovania, ale to k rekonštrukcii patrí.” Študenti sú s novými oknami spokojní. „Je to výborné, neťahá nám prievan, v zime sa nemusíme okrem paplóna zakrývať dekou. Okná sa navyše ľahko otvárajú,” pochvaľujú si Ivanine spolubývajúce.

Nové okná ŠD NitraVynovený vstupný priestor aj zaizolovaná strecha

Rekonštrukciou prešiel aj vstup do budovy. „Mne zima nebýva, ale v porovnaní so stavom spred dvoch rokov je to teraz stokrát lepšie,” hovorí vrátnička Janka Vargová. Vo vestibule ŠD Nitra zamestnanci a študenti čakajúci na prednášky alebo obedujúci v jedálni internátu prečkávali chladné mesiace v prievane. Dnes ich pred zimou chráni izolovaný vstup a kúrenie zapustené do podlahy.

Na jeseň 2010 zabezpečila univerzita aj renováciu strechy na strojovniach vzduchotechniky a v ubytovacej časti študentského domova. Pri prudkých dažďoch zatekalo ubytovaným na najvyšších poschodiach do izieb. „Oprava hydroizolácie a zateplenie strechy sa realizovali v období september – november 2010 v objeme 59 785,13 € z finančných zdrojov UKF,” uvádza kvestorka UKF Ľubica Ehrenholdová.

Čo sa investuje, to sa vráti

Na takúto rozsiahlu rekonštrukciu boli potrebné obrovské investície. Kvestorka Ehrenholdová: „Výmena okien vrátane vstupu na celom objekte bola vo výške 905 373,27 €, z toho zo štrukturálnych fondov EÚ bolo financovaných 570 344,63 €, zvyšok bol uhradený z finančných zdrojov UKF.” Práve kvôli rôznym finančným zdrojom trvala rekonštrukcia tak dlho. Podľa slov riaditeľa ŠD Nitra je využitie financií z eurofondov viazané na dohodnuté termíny. Počas prác prišla na internát dokonca aj odborná kontrola. „Termíny boli dodržané, peniaze využité podľa projektu, kontrola nezistila žiadne nedostatky,” spokojne sa vyjadruje Milan Masár.

Na otázku, koľko energií sa za prvý rok s novými oknami ušetrilo, je ešte skoro odpovedať. Ide o záležitosť, ktorú je možné bližšie zhodnotiť po dlhšom období. Riaditeľ Masár hovorí, že „by sme zatiaľ mohli porovnať jednotlivé zimné mesiace, to by nám však ešte neukázalo celkový výsledok za vykurovacie obdobie. Pri porovnaní spotreby plynu v mesiacoch október až december 2009 a 2010, táto klesla o takmer 12 %.” Najvýraznejšie zmeny však podľa neho pocítili ubytovaní na prízemí a prvom poschodí, ktorí sú najvýraznejšie odbremenení od hluku a chladu.

Plány do (blízkej) budúcnosti

V najbližšom období by sa ubytovaní v ŠD Nitra mali vrátiť ku komfortu spojenému s používaním výťahov. Nedostatok náhradných dielov a stará technológia riadiacich jednotiek viedli k rozhodnutiu investovať prostriedky do ich rekonštrukcie. Posledný zo štyroch výťahov definitívne doslúžil v polovici septembra minulého roka. Študenti, hostia aj upratovačky s ťažkými vrecami odpadkov museli od tej doby využívať iba schodištia. „Rekonštrukcia výťahov bude financovaná zo štrukturálnych fondov, predpokladaná realizácia je marec – máj 2011, zmluvná cena 244 800 €,” prezrádza kvestorka Ehrenholdová. Po renovácii veľkých 12-miestnych výťahov, ktoré by mali byť v prevádzke od 20. mája 2011, nasledujú práce na dvoch menších výťahoch pre 6 osôb.

Medzi ubytovanými koluje fáma, že v lete sa inovácie dočkajú aj kúpeľne. Táto informácia je pravdivá len sčasti: „O rekonštrukciu kúpeľní máme určite záujem, avšak až po získaní potrebných financií a dôkladnom naplánovaní, nakoľko ide o veľký rozsah súvisiacich prác (výmena rozvodov teplej a studenej vody, odpady, odvetranie kúpeľní, výmena elektroinštalácie, elektrických rozvádzačov, omietky, podhľady na chodbách). Preto nemôže byť  realizácia spustená už v lete tohto roka,” vysvetľuje riaditeľ ŠD Nitra Milan Masár. Zároveň vyzýva študentov, aby si viac vážili majetok internátu. Bezdôvodné poškodzovanie stien na chodbách, dvierok požiarnych hydrantov, nepremyslené plytvanie teplou vodou či nevypínanie varičov v kuchynkách si vyžaduje nemalé finančné prostriedky, ktoré by mohli byť použité na zlepšovanie podmienok ubytovaných študentov.

autorka článku: Zuzana Staníková
autorka fotografií: Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.