Stavbou roka 2011 je Univerzitná knižnica UKF

Prístavba budovy pod Zoborom má zaujímavý, kruhový pôdorys.Často okolo nej prechádzame alebo do nej vstupujeme s cieľom preštudovať či vypožičať si nejakú knihu. A možno si ani neuvedomujeme, že táto budova, ktorá sa nám deň čo deň ukazuje na očiach, nie je celkom obyčajná. Univerzitná knižnica UKF dosiahla veľmi výrazný úspech. V súťaži Stavba roka 2011 vyhrala hlavnú cenu, čím upriamila na seba pozornosť širokej verejnosti.

ČÍTAJTE AJ: Nová budova knižnice otvorená

Univerzitný komplex, ktorý je situovaný v areáli bývalej tabakovej továrne pod Zoborom v obkolesení zelene, pôsobí oproti iným budovám v Nitre trochu utiahnuto a nenápadne. Prejavuje sa však svojou nezvyčajnosťou, ktorou priťahuje okolie a prispôsobuje sa súčasným potrebám univerzity. Z komplexu najviac vyniká novostavba Univerzitnej knižnice UKF, ktorá bola postavená v druhej etape výstavby, od augusta 2009 do februára 2011. Cez tento objekt je hlavný vstup do všetkých priestorov knižnice i do budovy Pedagogickej fakulty a Fakulty stredoeurópskych štúdií. Vybraná lokalita je v tesnom susedstve internátneho areálu, čo je veľká výhoda. Nachádza sa však pomerne ďaleko od centrálnych budov UKF, no aj tak dáva predpoklady pre bohaté využívanie knižnice študentmi.

Spolu s výstavbou Pastoračného centra vznikol jeden komplexný moderný celok. Na prvom poschodí je hlavný vstup do knižnice aj s recepciou. Z tohto priestoru je prístupná veľká študovňa, WC pre návštevníkov a cez samostatné schodisko do suterénu aj šatňa. Cez kontrolovaný vstup sa návštevník dostane ku schodisku so zaskleným výťahom a ním na všetky podlažia knižnice. Na druhom poschodí sú priestory knižnice so stolmi pre štúdium a prístupom do knižničnej počítačovej siete. Administratívna knižnica a oddelenie historického fondu sú umiestnené na treťom poschodí. Sú tu aj kancelárie personálu, WC a denná miestnosť. V suteréne sa nachádza depozit a sklady pre spracovanie fondu. Okrem toho sú tu technické priestory.

kniznica-sa-nam-rozrasta

Valcový objekt s kruhovým pôdorysom výrazne ovplyvňuje prostredie areálu. Fasáda knižnice je tvorená hliníkovou konštrukciou zasklenou rôznofarebným sklom. Knižnica mení svoju tvár podľa počasia i podľa dennej doby. Inak vyzerá ráno a inak večer. Vnútro knižnice dýcha životom, ktorý ešte spestrujú jeho návštevníci. Denné svetlo zaplavujúce knižnicu vyvoláva v návštevníkovi pocit neopakovateľnej súhry histórie s modernosťou. Tvar novostavby pripomína zásobník vedomostí, čím naša knižnica aj v skutočnosti je. Pre všetky tieto skutočnosti bola Univerzitná knižnica UKF nominovaná na Stavbu roka 2011. Zo súťaže vyšla ako víťaz a predbehla aj takú významnú stavbu ako Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. „Udelenie hlavnej ceny Univerzitnej knižnici spočívalo hlavne v tom, že práve táto stavba najoptimálnejšie spĺňala všetky kritériá, od dizajnu až po technické riešenie a infraštruktúru,” odôvodnil víťazstvo Univerzitnej knižnice predseda poroty 17. ročníka súťaže Stavba roka Igor Barta.

Na Univerzitnú knižnicu môžme byť teda právom hrdí, lebo ako stavba vyniká svojou netradičnosťou a pestrosťou a vo svojom vnútri uchováva najmä pre študentov, ale aj iných návštevníkov, veľké množstvo slovenskej či zahraničnej literatúry. Preto sa Univerzitná knižnica stala neodmysliteľnou súčasťou života každého jedného z nás.

autor článku: Gorazd Rosa
autorka fotografie: Denisa Vašková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.