Slávnosti „Nitra, milá Nitra“ sa vracajú do centra mesta

Od 5. do 7. júla sa v našom meste uskutočnia mestské slávnosti „Nitra, milá Nitra…”, Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, Dni Nitranov, ktoré budú venované významným osobnostiam histórie i súčasnosti Nitry. Leitmotívom slávností sú blížiace sa oslavy 1150. výročia príchodu vierozvestov na naše územie a s nimi súvisiace otvorenie Roku sv. Cyrila a Metoda na Slovensku, ktorý vyvrcholí celonárodnými oslavami  5. júla 2013 v Nitre.

Bohatý program mestských slávností sa začne Cyrilo-metodskou národnou púťou vo štvrtok 5. júla, tohto roku netradične na Svätoplukovom námestí. Svätú omšu bude celebrovať Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita Slovenska.

Účastníci národnej púte, ale aj ďalší návštevníci Nitry môžu v čase medzi 13.00 a 16.00 hodinou navštíviť Biskupský palác, ktorý bude v rámci Dňa otvorených dverí voľne prístupný verejnosti.

Popoludňajší štvrtkový program  sa ponesie aj v znamení Pribinovej Nitrawy. Tento nový historický festival návštevníkov zavedie do čias dávno minulých, do sveta vladykov a ich družín, bojovníkov, sokoliarov, trhovníkov, igricov a cudzokrajných kupcov, starej hudby i historickej  kuchyne a budú mať príležitosť zažiť historický sprievod, prehliadku historických kostýmov. Podujatie má byť  situované do podhradia a na Pribinovo námestie.

Počas slávností bude Nitra hostiť účastníkov Akademickej Nitry a medzinárodného festivalu folklórnych súborov zo slovanských krajín Slavica, filatelistickej výstavy, tematicky zameranej na Jána Pavla II., Veľkú Moravu a na nitriansky región. Súčasťou slávností bude konferencia o počiatkoch kresťanstva na strednom Dunaji, spojená s  výstavou replík staroslovanských šperkov, vyrobených žiakmi Strednej odbornej školy polytechnickej v Nitre.

Návštevníci sa od piatka do nedele môžu tešiť na tradičný Nitriansky jarmok a Pivné slávnosti s bohatým kultúrnym programom a ešte bohatšou ponukou slovenských špecialít, remesiel a tiež na veselý jarmočný program, ktorý sa po rokoch opäť vracia z mestského parku do centra – na Svätoplukovo námestie, na Kupeckú ulicu a na Štefánikovu triedu. Pešia zóna sa zmení na zónu nitrianskej tvorivosti a umenia a Trogárske korzo s letnými džezovými terasami, živými sochami a atrakciami. Milovníci automobilových veteránov si prídu na svoje na Kupeckej ulici, kde bude zraz historických vozidiel.

V programe dominujú mená sólistov Petra Lipu, Petra Stašáka, Petry Černockej, Josefa  Laufera a Roba Kazíka, ale aj hudobných skupín The Backwards (víťaza New York Beatlefestu za najvernejšiu interpretáciu hudby Beatles), etnobeatovej kapely Družina (držiteľky ceny Radia_Head Awards 2011 za najlepšie CD v kategórii World music/folk), The Original Dixiband Slovakia, The Sussie Haas Band a ďalších.

Podrobný program podujatí nájdete TU.

Tlačová správa, Autorka: Ľudmila Synaková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.