Kinopremiéry 2013: Október

Október má pre nás nachystané neprehliadnuteľné filmové novinky. Pre milovníkov sci-fi začiatkom mesiaca dorazí do kín Gravitácia od zručného Alfonsa Cuaróna, priaznivci vizuálne hravého režisérskeho štýlu Michela Gondryho a absurdných príbehov sa môžu tešiť na Penu dní, snímka Carrie je určená hororovým fanúšikom a Tom Hanks bude zachraňovať posádku pred somálskymi pirátmi v akčnom thrilleri Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama.

ČÍTAJTE AJ: KINOPREMIÉRY 2013: SEPTEMBER

GRAVITY (GRAVITÁCIA)

gravity-2013

2013, Sci-fi / Thriler / Dráma
Réžia: Alfonso Cuarón
Hrajú: Sandra Bullock, George Clooney
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=alq4CHqEL6A

Vynikajúci režisér Alfonso Cuarón, ktorý sa vo filmovom svete na niekoľko rokov odmlčal, konečne nakrútil ďalší mrazivý počin opäť z prostredia sci-fi. Aspoň trailery sľubujú, že pôjde o mimoriadne napínavý zážitok minimálne pre tých, ktorí radia chodia na vesmírne potulky. Z hereckého ansáblu sa v hlavných úlohách môžeme tešiť na Sandru Bullock a Georgea Clooneyho.

Skvelá doktorka a inžinierka Ryan Stone sa ocitá na svojej prvej vesmírnej misii. Matt Cowalsky je vesmírny veterán, ktorý velí svojmu poslednému letu pred tým, ako odíde do dôchodku. Avšak počas ich zdanlivo obyčajnej výpravy do vesmíru dochádza ku katastrofe. Po zničení lode zostávajú Ryan s Mattom vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého, smerujúc ďalej do hlbín vesmíru. Pre stratu spojenia so Zemou strácajú akúkoľvek šancu na záchranu, hlavne keď si uvedomujú, že im dochádza kyslík…

Cuarón sa režijne preslávil najmä tretím pokračovaním obľúbenej čarodejníckej ságy s názvom Harry Potter: Väzeň z Azkabanu (2003) a syrovo pojatým, futuristickým sci-fi thrilerom Potomkovia ľudí (2006).

V kinách od: 3. 10. 2013

l-c2b4-ecume-des-jours-2013L ´ ÉCUME DES JOURS (PENA DNÍ)

2013, Dráma / Fantasy
Réžia: Michel Gondry
Hrajú: Audrey Tautou, Romain Duris, Omar Sy, Gad Elmaleh, Alain Chabat, Charlotte Lebon
Štúdio: StudioCanal
Distribútor: ASFK
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=N4HIAwI4irs

Film Pena dní vznikol na motív nekonvenčnej knihy od francúzskeho spisovateľa Borisa Viana. Réžiu si vzal na starosť rovnako nekonvenčný, experimentujúci režisér Michel Gondry. Ten divácke publikum zaujal originálnou fantasy snímkou Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004) a drámou Náuka o snoch (2006) určenou predovšetkým náročným divákom.

Idealistický a vynaliezavý Colin žije iba v kruhu svojich priateľov Nicholasa a Chicka. Jedného dňa ale stretne svoju osudovú lásku Chloe. Bezstarostný život milencov je nečakane ohrozený záhadnou chorobou, ktorou je Chloe postihnutá: v pľúcach jej totiž rastie leknín ochromujúci ich činnosť.

Vian vykreslil v románe obraz čistej lásky a tragický koniec bohémskeho života parížskych intelektuálov, ktorý nadchol niekoľko generácií čitateľov. Hlavných úloh sa zhostili Audrey Tautou, ktorá sa preslávila najmä bizarnou postavou vo filme Amélia z Montmartru (2001) a Romain Duris známy z romantickej komédie Lámač vzťahov (2010).

V kinách od: 3 .10. 2013

CARRIE

carrie-2013

2013, Dráma / Horor
Réžia: Kimberly Peirce
Hrajú: Chloë Grace Moretz, Julianne Moore, Judy Greer, Ansel Elgort, Gabriella Wilde, Portia Doubleday
Štúdio: Sony Pictures
Distribútor: Forum Film SK
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=jiXk6roqy3M

Carrie je remakom kultovej snímky z roku 1976. Predlohou pre film sa stal hororový román od uznávaného spisovateľa Stephena Kinga. Hlavnou hrdinkou je mladé, ale pre svoje okolie neatraktívne dievča Carrie White. V škole je tyranizovaná svojimi spolužiakmi, doma na ňu čaká fanatická, silne veriaca matka.

Carrie v sebe jedného dňa objaví schopnosť telekinézy. Postupom času začne svoje sily využívať proti ľuďom vo svojom okolí. Príbeh vyvrcholí v okamihu, keď je Carrie pozvaná na maturitný ples. Zmení sa posvätný študentský večer na krvavý bitúnok, alebo všetko dopadne úplne inak?

Režijne sa na snímke podieľala pomerne neznáma Kimberly Peirce, ktorá nakrútila kriminálnu drámu Chlapci neplačú (1999). V hlavnej úlohe v horore Carrie uvidíme vychádzajúcu hviezdu Chloë Grace Moretz, ktorá na seba výraznejšie upozornila v rodinnej dráme od Martina Scorseseho s názvom Hugo a jeho veľký objav (2011). Jej fanatickú matku si zahrala úspešná Julianne Moore, známa z filmov Hodiny (2002) alebo Bláznivá, hlúpa láska (2011).

V kinách od: 17. 10. 2013

piccit_captain_phillips_2013CAPTAIN PHILLIPS (KAPITÁN PHILLIPS: PREPADNUTIE LODE ALABAMA)

2013, Akčný / Dráma / Thriler / Životopisný
Réžia: Paul Greengrass
Hrajú: Tom Hanks, Catherine Keener, Max Martini, Yul Vazquez, Chris Mulkey, Corey Johnson
Štúdio: Sony Pictures
Distribútor: ITAFilm
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=D36VztJ8oaQ

Napínavý akčný thriler Paula Greengrassa je inšpirovaný skutočnou udalosťou z roku 2009, kedy somálski piráti uniesli americkú nákladnú loď Maersk Alabama. Kapitán Richard Phillips sa výmenou za prepustenie ostatných členov posádky stáva ich rukojemníkom.

Film tiež zachytáva neblahé dôsledky globalizácie. Protipólom hlavnej postavy, kapitána Phillipsa, je Muse, vodca somálskych pirátov. Obaja muži sa v konečnom dôsledku stanú obeťami ekonomického kolapsu krajiny zmietanej dlhoročnou občianskou vojnou.

Paul Greengrass si dobré renomé v Hollywoode vyslúžil najmä nakrútením dvoch častí špionážnej bournovskej trilógie Bournov mýtus (2004) a Bournovo ultimátum (2007). Hlavná úloha kapitána Phillipsa bola zverená do rúk ostrieľanému Tomovi Hanksovi, ktorý dobil srdcia divákov filmami Forrest Gump (1994) alebo Zelená míľa (1999).

V kinách od: 24. 10. 2013

Autorka článku: Mária Pánisová
Zdroj fotografií: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.