Potvrdené: Na zápis BEZ overeného diplomu z UKF

Dvakrát sme v Občase nečase riešili problematiku potrebnosti notársky overených bakalárskych diplomov vydaných Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre pri zápisoch na magisterské štúdium na UKF. Tretie pokračovanie prináša vyriešenie problému.

UKF

Na celú situáciu s overenými dokladmi nás upozornila študentka Eva: „Skončila som bakalárske štúdium, dostala som diplom a kvôli zápisu na druhý stupeň musím ten diplom dať úradne overiť. A to aj napriek tomu, že pokračujem na tej istej univerzite, na akej som ho získala. Prečo je to tak?“  To sme sa pýtali kompetentných.

Ľubomír ZelenickýVysvetlili nám, že potrebnosť overených diplomov je zakomponovaná vo všeobecných podmienkach prijatia na magisterské štúdium. Nerozdeľovali sa teda bakalári z UKF a bakalári z iných škôl. V riešení tohto problému boli kompetentní pomerne optimistickí. ,,Už na fakulte prírodných vied som túto povinnosť zrušil pre študentov, ktorých sme mali v aktívnej evidencii a overenie mohlo vykonať študijné oddelenie. Tak to budem presadzovať aj na úrovni univerzity. V prípade študenta v aktívnej evidencii urobíme všetko pre to, aby zmeny nastali ešte v tomto roku,“ vyjadril sa v minulosti Ľubomír Zelenický, rektor UKF. Overenie diplomu môže študijné oddelenie vykonať len pre študujúcich  študentov, ktorí si počas štúdia podajú prihlášku na magisterské, respektíve doktorandské štúdium.

Sľuby sa sľubujú…

Niektorí študenti filozofickej fakulty, ktorí chcú pokračovať a podali si prihlášku na magisterské štúdium na UKF, ostali zaskočení. Spolu s prijatím na magisterské štúdium im prišla aj informácia o dátumoch zápisov. Na zápis si mali so sebou okrem preukazu priniesť aj overený bakalársky diplom a overený rodný list.

zápis výsek

Do tretice všetko dobré

Opäť sme teda oslovili vedenie univerzity. Spýtali sme sa rektora Zelenického, či je potrebné priniesť doklady overené notárom. Niekoľko dní po našej otázke prišiel na študentské maily študentov FF nasledujúci oznam:

Vážený študent, vážená študentka,

ak ste v tomto akademickom roku (2014/2015) absolvovali bakalárske štúdium na FF UKF v Nitre a boli ste prijatý/prijatá na magisterské štúdium na FF UKF v Nitre, nemáte povinnosť priniesť na zápis overenú kópiu bakalárskeho diplomu a overenú kópiu rodného listu.

Pri zápise na štúdium stačí doložiť neoverenú kópiu týchto dokumentov.

 S pozdravom

 doc. PhDr. Jarmila Jurová, PhD.
prodekanka pre vzdelávanie v interných formách štúdia
Filozofická fakulta Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Vyjadrenie rektora

Svoje stanovisko nám zaslal aj rektor Ľubomír Zelenický:

,,Platí moje stanovisko, že študenti končiaci bakalársky študijný program na UKF, ktorí sa v tom istom roku hlásia na magisterský študijný program, nemusia predkladať overené kópie diplomov a dokladov z UKF. Plnenie rozhodnutia som skontroloval a dal pokyn ho dodržiavať. Platí to už v tomto roku.“

Čerstvých bakalárov toto rozhodnutie potešilo a môžu tak cez leto minúť o euríčko viac.

autor: Igor Roško

foto: archív ON, ilustračný záber autor

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.