Konferencie v Paríži sa zúčastnilo až 250 študentov. Aká bola?

Vo svete vysokoškolákov sa mesiac jún nesie v znamení doťahovania posledných skúšok, brigádovania alebo oddychu a zábavy. V apríli sa v skupinách na Facebooku, v ktorých sa sústredia predovšetkým študenti UKF, objavil plagát s lákavou cenovou ponukou. Sobotná účasť na konferencii o ľudských právach v Paríži a nedeľný vlastný voľný program, a to len za 42 eur. V cene bola zahrnutá  doprava a ubytovanie na jednu noc aj s raňajkami.

konferencia paríž ukf (2)Až 250 účastníkov z radov študentov

Celkovo sa nazbieralo okolo 250 účastníkov z Nitry (poväčšine študentov UKF). Odchod bol naplánovaný na 12. júna 2015, teda v piatok v poobedňajších hodinách spred ŠD Nitra. Za dobrodružstvom vyrazilo teda celkom päť autobusov. Cesta bola síce dlhá, no vďaka pravidelným prestávkam v štvorhodinových intervaloch znesiteľná. Náš autobus dorazil do cieľa už v sobotu okolo 10.00 hod.

 „We can, we must“

Začiatok konferencie o ľudských právach/za demokraciu Iránu bol ohlásený na 12.30 hod., avšak organizátori začali púšťať návštevníkov so značným oneskorením. Meškanie by ani nebolo problémom, keby boli počas čakania pre návštevníkov zabezpečené WC.  Pri vstupe dostal každý účastník konferencie poukážky na minerálky, obed a večeru v podobe bagiet alebo sendvičov. Po usadení sa na miesta čakali na každého účastníka slúchadlá, a niekoľko reklamných predmetov s podobizňou iránskej političky Maryam Rajavi pripravené na stoličke.

konferencia paríž ukf (5)

Organizátori sľubovali tlmočenie okrem rozšírených jazykov, akými sú angličtina a nemčina, aj tlmočenie v českom, ruskom a poľskom jazyku, avšak ani jedna z týchto alternatív nefungovala, čo bolo značným mínusom podujatia.

konferencia paríž ukf (3)

Motto šiesteho ročníku konferencie znelo: „We can, we must“. Konferencie sa zúčastnilo viac ako 600 zákonodarcov a významných politikov, medzi ktorými najväčší úspech zožal prejav už spomínanej iránskej političky Maryam Rajavi, ktorá je bojovníčkou proti súčasnému režimu v Iráne. Vo svojom prejave hovorila o iránskych jadrových rokovaniach, o rozšírení extrémizmu, ale aj o troch smrtiacich vojnách – v Sýrii, v Jemene a v Iraku.

konferencia paríž ukf (4)

Študenti si vychutnali jednodňový voľný program v metropole Francúzska

Študentky UKF na Champs-Élysées
Študentky UKF na Champs-Élysées

Podujatie sa skončilo okolo 22.00 hod., a to práve vystúpením mladých Slovákov, po ktorom sa už aj naša skupina vydala k hotelu, ktorý bol niekoľko desiatok kilometrov od Paríža. Odchod autobusov do centra Paríža bol naplánovaný o 9.00 hod. Autobusy nás vysadili pod Eiffelovou vežou, odkiaľ si už každý riadil svoj program dňa sám. Za deň mnohí stihli okrem tradičného symbolu Paríža – Eiffelovej veže  – aj Víťazný oblúk, prestížnu parížsku ulicu Champs-Élysées, katedrálu Notre dame, Louvre, Invalidovňu, Basilique du Sacré-Cœur, prípadne iné parížske skvosty.

Zraz bol naplánovaný opäť na 21.00 hod. pod Eiffelovou vežou, a aj keď je Paríž naozaj krásne mesto, mnoho študentov sa už nevedelo dočkať Nitry.

Ako hodnotia konferenciu študenti UKF ?

Konferencia zanechala v študentoch UKF zmiešané pocity. Na jednej strane perfektná cenová ponuka, na strane druhej  značné nedostatky pri organizácii. „Konferencia bola veľmi chaoticky zorganizovaná, avšak voľný program v Paríži mi zachránil dojmy z tohto výletu,“ hovorí študent Miroslav.

„Konferencia bola pre mňa z väčšej časti sklamaním. Slúchadlá, ktoré mali slúžiť na tlmočenie rôznych jazykov do češtiny, nefungovali. Pri anglicky hovoriacich politikoch to ešte nebol taký problém, ale pri zástupcoch z Francúzska, Nemecka alebo samotného Iránu som nemal šancu porozumieť, čo bola škoda, pretože prejavy mohli byť zaujímavé. Naopak, veľmi kladne hodnotím ubytovanie, kde sme boli presunutí po konferencii. Za symbolickú cenu, ktorú sme zaplatili, to bolo naozaj na úrovni. Veľmi ma potešil tiež celodenný rozchod v centre Paríža a možnosť vyšliapať si Eiffelovku,“ hodnotí konferenciu študent Vlado.

autorka: Sabína Bekmatovová
foto: autorka, Milka Kosztolányiová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.