Čaj: Nápoj „Ríše stredu“

Zelený, mätový, čierny či biely, ovocný a bylinkový. V Anglicku podávaný o piatej a na celom svete milovaný všetkými generáciami – čaj. O tomto fenoméne z oblasti nápojov rozpráva nespočetné množstvo legiend a jeho história je stará snáď ako ľudstvo samo.

Jedna z mnohých starých legiend hovorí o tom, prečo zalievame čaj vriacou vodou. Podľa čínskeho mýtu to robieval cisár Shen Nung, ktorý veril, že čaj po zaliatí vriacou vodou ostane čistejší a pre organizmus prospešnejší. Do kotlíka nalial varenú vodu a do nej vietor privial čajové listy. Zmiešaním čajových listov sa voda sfarbila do zlatista a cisár sa údajne cítil svieži. Od tej doby ľudia zalievajú čaj horúcou vodou, pričom niektorí naozaj veria v pravdivosť tejto legendy.

Čaj2

10 šálok zeleného čaju denne a nikdy nebudete potrebovať lekára

Japonské príslovie hovorí, že ak denne vypijete desať až pätnásť šálok zeleného čaju, už nikdy nebudete potrebovať lekára. Vedci z iných krajín však predpokladajú, že pri takej vysokej konzumácii čaju by mohlo dôjsť skôr k nespavosti. Podľa nich by tento zvyk mohol časom prerásť do závislosti na čaji. Samozrejme, aj pri pití tak zdravého nápoja netreba zabúdať na známu múdrosť, že všetkého veľa škodí. V tomto prípade sú teda na mieste vyjadrenia odborníkov a zdravotníkov. Tí tvrdia, že dve až tri šálky denne ovocného čaju stačia pre zdravého dospelého človeka.

Ak už preferujete akýkoľvek druh čaju, jeho pôvod je vždy identický. Všetky čaje totiž pochádzajú z rovnakej rastliny a tou je Camellia sinensis. Tento čínsky čajovník sa pestuje v trópoch a v teplejších pásmach po celom svete. Postup pri pestovaní čajovníka je vždy rovnaký, rozdiel nastáva až v jeho spracovaní a dochucovaní.

čaj4
Camellia sinensis, z ktorej sa vyrábajú všetky druhy čaju

Čaj ako módny trend

Ako všetky iné novinky svojej doby, aj čaj si prešiel vývojom a zmenami. Kedysi čajové lístky nahradili dnešné sušené bylinky v čajových vrecúškach, bylinky a aromatické vône vystriedali kúsky ovocia a jemné korenisté vône. Avšak najväčšou zmenou je zrejme spôsob pitia. Vychutnávanie si čaju v pohodlí domova nahradilo posedávanie na miestach, ktoré sú na to určené – čajovne. Tie si získali veľkú popularitu a pozitívne ohlasy. Aj vďaka tomu dnes nájdeme čajovne rôznych druhov v každom meste. Nápoj ,, Ríše stredu“ neušiel pozornosti ani obchodným reťazcom a obchodníkom, ktorí nám pri kúpe ponúkajú čajové sety, termosky, šálky a iné produkty.

autorka: Adriana Fejesová
foto: pixabay.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.