Štúdium počas prázdnin nemusí byť bremenom. Letná škola ponúka prax a vytvára priateľstvá

Pre mnohých vysokoškolákov letné mesiace znamenajú dva či dokonca tri mesiace voľna. Každý z nich tento čas využíva inak, niektorí pracovne, iní spoznávajú nové miesta. Sú však aj takí, ktorí sa aj počas prázdnin rozhodnú rozšíriť si svoje obzory a naučiť sa niečo nové.

Práve pre ľudí, ktorí sa neboja vzdelávať aj vo voľnom čase a majú záujem získavať vedomosti, či už praktické alebo teoretické, sú každoročne organizované letné školy. Výber záleží len a len na uchádzačovi, pretože ponuka je pestrá.

Prečítajte si aj: Povinnosti verzus voľný čas: Viete, ako ich skĺbiť?

Viacerí študenti siahajú vo voľnom čase po vzdelávaní v rámci svojho odboru. Prostredníctvom letných škôl zameraných určitým smerom sa tak naučia mnohé veci, na ktoré nezostáva priestor počas akademického roka. Najväčším prínosom sú praktické skúsenosti. „V letnej škole som doposiaľ bola dvakrát. Absolvovala som ju, pretože som si chcela rozšíriť obzory. Myslím si, že dnes iba znalosti zo školy nestačia. Absolventov je veľa a človek by sa mal snažiť angažovať aj mimo vyučovania,“ hovorí študentka žurnalistiky Janka.

Vzdelávanie počas leta spája ľudí s rovnakými záujmami

Ľudia zanietení do práce, ktorú robia alebo chcú v budúcnosti robiť, hľadajú možnosti, ako sa zlepšovať. Prekážkou im nie je ani štúdium počas leta. Stretnú sa s ostatnými, rovnako zahĺbenými ľuďmi, vytvoria sa nové kontakty či priateľstvá. Spoluorganizátorka letnej školy pre pedagógov tvrdí, že sa tu stretáva partia chtivých ľudí, ktorí hľadajú zmenu: „Dôležité sú prednášky a workshopy, no rovnako dôležité sú aj večerné debaty. Účastníci si vymenia kontakty, nápady, vytvoria sa mnohé priateľstvá. Keď robíte niečo iné ako ostatní, je veľmi dôležité nájsť ľudí, ktorí sa taktiež snažia robiť veci inak. To je dôkaz, že sa to dá.“

Slovíčko „škola“ často odrádza

Predstava ideálneho voľna je, samozrejme, oddych. Názov „letná škola“ tomu však nijako nenasvedčuje. Študenti chcú mať počas prázdnin pokoj, od letnej školy ich teda odrádza už názov. Preto už ďalej nepátrajú po programe, aktivitách či lokalite. Medzi „klasickou“ školou a tou letnou je však veľká odlišnosť.

„Vidím medzi nimi obrovský rozdiel. V tej, ktorú som navštívila ja, bolo množstvo praxe. Študenti takmer celý čas trávia reálnymi zadaniami. Samozrejme, vysoká škola musí ponúkať aj množstvo teoretických poznatkov. Avšak práve letná škola je niečo iné, kde si každý môže vyskúšať niečo skutočne praktické,“ dodáva študentka Janka.

Zdieľajte článok

Komentáre: