Kombinácia športu a vzdelania? Na UKF vznikol hokejový tím s medzinárodnou konkurenciou

philosophers ukf

Hlavne americké spoločnosti ponúkajú univerzitným hráčom zmluvy s profesionálnymi tímami. O takýchto hokejistov je však už záujem aj na Slovensku. Jeden univerzitný hokejový tím sa vyformoval aj na UKF – Philosophers Nitra.

Novinkou na UKF je univerzitný hokejový tím UKF Philosophers Nitra. Zapojil sa do Európskej univerzitnej hokejovej ligy, v ktorej reprezentuje školu od sezóny 2019/2020. 

V rámci Európskej univerzitnej hokejovej ligy získavajú športovci potrebné skúsenosti, ktoré im pomôžu pri hľadaní budúceho zamestnávateľa po ukončení vysokej školy.

Európska univerzitná hokejová asociácia (EUHA) sa zrodila v roku 2012. Táto pomerne mladá organizácia je zameraná na mládež, propagáciu ľadového hokeja a iných športov medzi študentmi vysokých škôl.

Hlavným cieľom je rozvoj športu medzi mladými ľuďmi. EUHA sa snaží prispieť k zlepšeniu psychických a fyzických schopností jej členov. Vytvára tiež  podmienky vhodné pre kvalitné vzdelávanie.

Okrem iného, jedným z jej účelov je aj integrácia. Prispieva k medzinárodnej spolupráci s podobnými organizáciami v rámci Európy či mimo nej. Vybudovala silné vzťahy s asociáciami, ako je Americká kolegiálna hokejová asociácia (ACHA) či Ruská študentská hokejová liga (SHL).

S oboma podpísala Memorandum of Understanding (memorandum porozumenia, pozn. red.). Takisto riadi a organizuje Európsku univerzitnú hokejovú ligu (EUHL) a rôzne výmenné programy medzi jej účastníkmi.

Prečítajte si aj: Hokejista Martin Uhnák: Na Slovensku sa hrá oveľa taktickejšie než v Amerike

philosophers Nitra
Tréning hokejistov Philosophers. (foto: Facebook/Philosophers Nitra)

Čo je EUHL by a čo mali jej hráči spĺňať?

Je to liga založená na amatérskom princípe. Hráči nemajú zmluvy s profesionálnymi tímami či agentmi. Za svoju prácu nie sú platení. Kľúčovou podmienkou je však záujem o hokej. Rovnako snaha neustále na sebe pracovať, zlepšovať sa a reprezentovať svoju školu.

Po odohraní univerzitnej hokejovej ligy a po úspešnom ukončení štúdia sa hráči EUHL môžu pripojiť k profesionálnym tímom. Ako uvádza webstránka euhl.eu, v súčasnosti je napríklad v amerických spoločnostiach dopyt práve po mladých hokejistoch s univerzitným diplomom v ruke.

Projekt EUHL vznikol v roku 2013, teda o rok neskôr ako Európska univerzitná hokejová asociácia, myšlienkou podporiť kombináciu športu a vzdelania. Pôvodne sa očakávalo zjednotenie európskeho univerzitného hokeja v rámci niekoľkých divízií.

Východnej divízie, do ktorej by okrem Českej republiky, Rakúska, Poľska a Maďarska patrilo aj Slovensko. Ďalej do západnej divízie, ktorú by reprezentovalo Nemecko I., Francúzsko, Belgicko a Holandsko. A taktiež do južnej divízie s Nemeckom II, Rakúskom II, Švajčiarskom a Slovinskom.

Súčasnú zostavu EUHL formuje východná divízia – Česká republika, Slovensko, Maďarsko a partnerská severná divízia vo Švédsku. Záujem do budúcna však prichádza, napríklad aj z Lotyšska, Estónska, Švédska či Fínska.

Víťaz ligy sa následne zúčastní turnaja, ktorý sa organizuje v Rusku. Tu sa stretnú víťazi EUHL, víťaz ACHA (Americká univerzitná hokejová asociácia) a víťaz SHL (Ruská študentská hokejová liga).

philosophers ukf
Logo tímu Philosophers Nitra. (foto: Facebook/Philosophers Nitra)

O titul EUHL zostavy pre sezónu 2019/2020 východnej divízie zabojuje nasledujúcich deväť tímov :

UK PRAHA – Karlova univerzita v Prahe, Česká republika

UTB ZLIN – Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne, Česká republika

UHC PARDUBICE – Univerzitný hokejový klub Pardubice, Česká republika

GLADIATORS TRENCIN – Vysoká škola manažmentu, Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka, Slovensko

UMB HOCKEY TEAM BANSKA BYSTRICA – Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Slovensko

UKF NITRA – Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovensko

HOKIKLUB BUDAPEST – Univerzita technológie a ekonomiky v Budapešti, Maďarsko

SAPIENTIA 23 – Univerzita Sapientia, Rumunsko

UNI-ICE HOCKEY OSTRAVA – Technická univerzita Ostrava, Česká republika

Aj Slovensko má svoju univerzitnú hokejovú asociáciu

Slovenská univerzitná hokejová asociácia bola založená v roku 2018 organizáciou EUHA. Je tiež členom Slovenského zväzu ľadového hokeja. Práve vďaka nej majú študenti možnosť zúčastniť sa v rámci svojho univerzitného tímu na Európskej univerzitnej hokejovej lige.

Prvý domáci zápas odohrá tím UKF Philosophers Nitra proti Karlovej univerzite z Prahy 3. decembra 2019 o 19-tej hodine na nitrianskom zimnom štadióne.

Titulná fotografia: Facebook/Philosophers Nitra
Autorky: Klára Muchová, Miriam Nováková

Zdieľajte článok

Komentáre: