Nie všetko staré patrí na smetisko. Handmade pomôže nám aj planéte

Naša planéta je pohlcovaná odpadom. Obchodné reťazce ponúkajú množstvo tovarov, zákazníci nakupujú a opotrebované vyhadzujú. Nie každá stará vec je však odsúdená na smetisko.

Väčšina ľudí považuje recykláciu za hlavný a možno jediný spôsob, ako môže jednotlivec pomôcť s redukciou odpadu. Triedenie odpadu je dôležité, no eliminovať ho môžeme aj inak.

Stačí dať veciam druhú šancu

V poslednom období narastá počet kreatívnych ľudí, ktorí sa snažia prerobiť si svoje veci na nové. Nemusia sa s oblečením, nábytkom či inými doplnkami hneď rozlúčiť. Stačí, keď nájdu spôsob, ako ich zrenovovať či o niečo doplniť a nájsť im tak nové využitie.

Základom je popustiť uzdu fantázie, hľadať nové riešenia. „Nie každá handmade tvorba je eko, ale väčšina tvorcov sa na odpad a staré veci pozerá inými očami a snaží sa im vdýchnuť nový život. Tým sa stáva eko,“ hovorí umelkyňa Mirka El Asmar.

Začiatky sú možno náročné a nie každá renovácia dopadne podľa predstáv. Handmade tvorcov však pribúda, mnohí organizujú tvorivé dielne či workshopy a dokážu začiatočníkov nasmerovať, poradiť s výberom materiálu či techniky.

Pri niektorých technikách postačí jednoduchá výbava v podobe nožníc, lepidla a servítok. V iných prípadoch si vyžaduje profesionálnejšie náradie. O materiál núdza nie je, využiť sa dajú staré škatule, fľaše, poháre či časti prírody, ako napríklad mušle, kamienky alebo listy. Kreativite sa medze nekladú.

Prečítajte si aj: Vegetariánstvom k zdravšej planéte – zachráni nás strava bez mäsa?

Nejde len o predmety, je v tom niečo viac

Nedá sa povedať, že by handmade tvorba bola finančne nenáročná. Samozrejme, všetko závisí od zvolenej techniky. Treba počítať aj s tým, že kúpa potrebného materiálu je vstupným kapitálom.

„Handmade nemôžeme považovať za lacnú záležitosť, keď počítame aj svoju prácu, čas a energiu, ktorú pri rekonštrukcii použijeme. Pri tejto činnosti si však prečistíme hlavu a to je v dnešnej uponáhľanej dobe veľmi dôležité,“ vysvetľuje Mirka.

Zo starého rýchlo urobíme nové dielo, ktoré sa môže stať praktickým či estetickým darčekom pre blízkych. „Vytváranie pekných vecí teší výrobcov v rámci procesu tvorby a tiež tých, ktorí si danú vec kúpia alebo ju dostanú ako darček.“

Výnimočné na handmade tvorbe je okrem iného aj to, že nie je ničím limitovaná. Vek, pohlavie a dokonca ani šikovnosť pri nej nehrajú žiadnu rolu.

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: