Naháňanie syra dole kopcom, majstrovstvá v nosení manželky. Vo svete existujú netradičné športy

Nový šport môže vzniknúť aj na námete podomových zlodejov. Mnohé krajiny majú svoje vlastné nezvyčajné športy.

Niektoré disciplíny vynikajú svojou originalitou, hoci ich veľa ľudí nepozná. Sú typické pre určitú krajinu, kde majú tradíciu. Nezvyčajnými pravidlami by však pobavili nejedného človeka.

Skok cez kanál (Holandsko)

Tradícia tohto športu siaha až do roku 1771, stal sa každoročnou tradíciou Holanďanov. Má síce jednoduchý postup, no súťažiaci potrebujú hlavné fyzickú silu spojenú s gymnastickými zručnosťami.

Cieľom športovca, je preskok cez kanál, breh na opačnej strane je posypaný pieskom kvôli zjemneniu dopadu. Športovec potrebuje nadobudnúť dostatočne veľkú rýchlosť pri rozbehu, následne skočí na osemmetrovú tyč, ktorá je zapichnutá vo vode v strede kanálu. Pre dobrý výkon, je potrebné dostať sa na túto tyč čo najvyššie a udržať na nej rovnováhu a následne doskočiť na piesočnatý breh.

Metlobal (Slovensko a Anglicko)

Tento šport je známy hlavne medzi skalnými fanúšikmi Harryho Pottera. Prvý zápas sa uskutočnil v roku 2005 medzi anglickými študentmi. Na Slovensku sa tento „fantasy“ šport začal hrať až v roku 2015, fungujú dva tímy – v Bratislave a v Košiciach.

Pravidlá športu:

  • Hráč sa musí udržať na „metle“ (plastová trubka) –tá je ľahká a dobre sa s ňou manipuluje.
  • Ak hráč spadne z metly alebo ho vybijú (pustí ju na zem), musí bežať na svoje stanovisko, potom sa môže vrátiť opäť do hry.
  • Hrá sa s piatimi loptami (jedna prehadzovačka, s ktorou sa skóruje, tri bládžre – vybíjajú sa s nimi hráči, a zlatá strela).
  • Každý hráč má svoju prislúchajúcu pozíciu. V súboji sú traja triafači, tí dávajú góly, dvaja odrážači, ktorí  vybíjajú súperov, strážca, ten bráni tri obruče a stíhač sa snaží chytiť zlatú strelu (pripnutá loptička na nestrannej osobe – napríklad rozhodca).

Prečítajte si aj: Futbalistka Šurnovská: Ženský futbal na Slovensku je amatérsky, na Cypre máte aj auto

Nosenie manželky (Fínsko)

Nosenie manželky je populárny šport vo Fínsku, jeho začiatky siahajú až do 18. storočia. Pôvod siaha k lúpežníkom, ktorí kradli jedlo a ženy. V súčasnosti sú v tejto disciplíne majstrovstvá sveta.

Jednému páru sa podarilo zvíťaziť až šesť krát, atlét Taisto Miettinen a jeho partnerka Kristiina Haapanenová zdolali trasu dlhú 253,5 metra. Jednou z prekážok sú bazény s hĺbkou jeden meter. Víťaz dostane tekutú trofej. Pivo, rovnajúce sa váhe jeho partnerky.

Súťažiacimi môžu byť iba dievčatá a ženy, ktoré už dovŕšili minimálny vek 17 rokov a ich telesná váha nesmie byť nižšia ako 49 kíl. Ak váha nevyhovuje týmto kritériám, muž musí doplniť váhu, napríklad batohom. Ďalšou podmienkou je, že žena musí mať na hlave prilbu.

Naháňanie syra (Anglicko)

Tento šport sa uskutočňuje na kopci menom Cooper´s Hil, syr spustia dolu kopcom a súťažiaci sa ho snažia dobehnúť a chytiť.

Cooper´s Hil je až tak strmý, že športovci neudržia rovnováhu a kotúľajú sa dole spolu so syrom. Ten sa gúľa rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu. Súťaže sa zúčastňujú muži aj ženy.

Titulná fotografia: Wikimedia
Autor: Michal Králik

Zdieľajte článok

Komentáre: