Objavte krásy Slovenska. Kde je podľa študentov príroda najkrajšia?

Koronavírus zmenil letné plány mnohým. Vybrať sa do zahraničia na oddych bude náročné. My Slováci máme preto šťastie, že žijeme v krajine, ktorá má tiež čo ponúknuť. Práve počas nadchádzajúceho obdobia sa mnohí chystajú spoznávať krásy slovenskej prírody.

Stredné, severné, východné, južné či západné Slovensko? Príroda v našich regiónoch je všade špecifická. Niekoho lákajú hory, iného pozostatky zrúcanín po starovekých stavbách alebo prírodné termálne pramene. Zoznam miest, kam sa môžete toto leto vybrať, je nekonečný.

Na Orave dobre, na Orave zdravo

Kysuce susediace na východe s Oravou patria medzi skutočne chladné regióny. Orava je dokonca najchladnejší región našej krajiny. Svoje čaro má severné Slovensko v zime, keď je celé biele. No ak nie ste fanúšikom mínusových teplôt, leto je na návštevu tohto regiónu ideálne.

„Na Orave určite odporúčam pozrieť sa na Babiu horu. Oplatí sa navštíviť aj Tvrdošín, kde je príjemná rozhľadňa. Alebo Liesek tam som si obľúbil za kaplnkou malú rovinku, kde je nádherný západ slnka, či skryté miesta priehrady,” odporúča rodený Oravec Michal.

Pohľad na Babiu horu, ktorá sa nachádza na slovensko-poľských hraniciach. (Foto: Michal Kaník)

Kysuce na severozápade Slovenska nie sú ďaleko od Poľska ani Česka. Kamkoľvek sa pozriete, nájdete hory či lúky s pasúcimi sa kravami či ovcami. „Múzeum kysuckej dediny, ktoré patrí do chránenej krajinnej oblasti, obklopuje krásna príroda. Zviesť sa môžete aj na železničke a obzrieť si ju zblízka. Na turistiku odporúčam Oščadnicu,” povedal študent Marek, ktorý na Kysuciach strávil časť detstva.

Prečítajte si: Raj v čase vírusu? V ostrovnej krajine môžete počas pandémie vyjsť von len po odoslaní SMS

Aby vás z toľkého chodenia neboleli nohy

Región Liptov je ideálnym miestom na turistiku. Nachádza sa tu okolo 50 turistických chodníkov, Národný park Nízke Tatry, Veľká Fatra či časť Národného parku Vysoké Tatry. „S rodičmi sme od môjho detstva pravidelne chodili na Liptov. Či už v zime na lyžovačku, alebo v lete po turistike, vždy sme tu našli nejaké nové miesto, kde sme ešte neboli. Najviac mi učarovalo malé termálne jazierko na vrchu Sestrč, uviedla Alexandra.

V severnej časti Slovenska nájdete aj obec Terchová, ktorá je mnohým dobre známa vďaka Jánošíkovi. „V Terchovej určite odporúčam vybrať sa na turistiku do Jánošíkových dier s možnosťou ísť na Malý alebo Veľký Rozsutec. Nájdete tu tiež niekoľko vyhliadok, odporúča študentka Júlia.

Výhľad z rozhľadne Terchovské Srdce. (Foto: Júlia Jánošíková).

V Hornej Nitre nájdete viacero zrúcanín či stále stojacich hradov, no je tu aj špecifická príroda. Lákadlom pre turistov sú najmä Strážovské vrchy, no krok vedľa nespravíte ani vtedy, ak sa vyberiete do Malokarpatskej Vysokej. Ak máte radi záhady a dostatok odvahy, vybrať sa môžete na legendami opradený Tribeč. V Nitrianskom kraji sa tiež nachádza najmenšie pohorie na Slovensku – Burda.

Prečítajte si: Cestovanie ako práca. Aké máte možnosti?

Srdce Slovenska na dlani

Stredné Slovensko je skutočne bohatý región. „Narodil som sa v Nízkych Tatrách v jednej malej obci. Z jednej strany les, z druhej strany hora. Musím povedať, že Nízke Tatry som si zamiloval. Kozí Chrbát, Prašivá, Hradište, ale aj známe kopce ako Ďumbier, Chopok či Kráľova hoľa majú čo ponúknuť,“ uviedol rodený Banskobystričan Silvester.

Obec Donovaly neďaleko Banskej Bystrice je vyhľadávaná najmä na zimné lyžovačky, no nesklame ani v lete. „Od mala som mal rád prírodu a na Donovaly sme chodievali každoročne za psími záprahmi. Odkedy tu vlastníme súkromné ubytovanie, trávime tam veľa času. V okolí je množstvo zákutí, kde sa dá ísť na nenáročné prechádzky po lese, ale aj na väčšie túry,“ povedal študent Štefan, ktorého rodina v Donovaloch vlastní apartmán.

Vypálená obec Kalište. (Foto: Silvester Roštár)

Malá obec Muráň v blízkosti národného parku Muránska planina je určená aj pre menej zdatných. Pozrieť si môžete zrúcaniny hradu, odkiaľ uvidíte celý národný park. Ak sa nebojíte adrenalínovej turistiky a výšok, neďaleko Kremnice v obci Skalka nájdete visutý lanový most. Nie tak ďaleko od Kremnice sa nachádza Banská Štiavnica. Pohľad na ňu si môžete vychutnať z viacerých vyhliadok a v okolí sa je najvyšší bod Štiavnických vrchov Sitno.

Prečítajte si: V Španielsku som spala pred bankou, aby ma nik neukradol, vraví mladá cestovateľka

Na východe niečo je

Ani východ Slovenska sa nemá za čo hanbiť. Jedným z najväčších lákadiel pre turistov je Národný park Slovenský raj. Ak ste v turistike skúsenejší, môžete objavovať rokliny, ktoré sú súčasťou Slovenského raja. Zapotíte sa stúpaním po rebríku. „Mám veľmi rada vodopád Šikľavá skala, Sivú brádu alebo Tomášovský výhľad, kde sa vždy rada vraciam,” prezradila Katarína, ktorá žije na východe Slovenska.

Tomášovský výhľad v Slovenskom raji. (Foto: Alexandra Bednárová)

Jedným z ďalších lákadiel je aj Bachledova dolina neďaleko poľských hraníc. Nachádza sa tu pomerne nová atrakcia – chodník vedúci pomedzi stromy alebo bobová dráha. Keď už budete na východe, nezabudnite ani na Štrbské pleso. Neďaleko nájdete Rysy. Tie sú hraničným vrcholom medzi Poľskom a Slovenskom. A samozrejmosťou je Hrebienok či Kriváň.

Titulná fotografia: Alexandra Bednárová

Zdieľajte článok

Komentáre: