Ferriss, Kiyosaki, Tracy, Webb. Motivátori meniaci vnímanie ľudí po celom svete

Detektívky, zamilované romány či kuchárky. Obľúbené žánre, ktoré sú vystavené na horných poličkách kníhkupectiev. K bestsellerom sa však v posledných rokoch dostávajú i motivačné knihy, ktoré sa snažíme pochopiť a zmeniť vďaka nim svoje životy.

Timothy Ferriss: Štvorhodinový pracovný týždeň

Trvalý pracovný čas sa väčšinou pohybuje okolo ôsmich hodín denne a štyridsiatich hodín týždenne. Mnoho času, ktorý sa dá zužitkovať omnoho efektívnejšie, ako len mechanickými, denne zaužívanými pohybmi.

Pani Jane Doeová pracuje osemdesiat hodín týždenne a jej plat je stotisíc eur ročne, pán John Doe zarobí päťdesiat tisíc eur za rok, no pracuje desať hodín týždenne. Rozdiel medzi týmito ľuďmi je, že pán John si okrem absolútneho príjmu užíva i relatívny príjem – okrem peňazí má i voľný čas.

Prečítajte si aj: Rozprávky, z ktorých môžeme čerpať posolstvá v dospelosti

Timothy Ferriss v knihe popisuje, ako sa dopracovať k vytúženému relatívnemu príjmu, ako znížiť hodiny strávené v práci na minimum, ako žiť ako ,,novodobí boháči”. Stačí len pozmeniť životnú taktiku.

Kniha je však určená najmä tým, ktorí pracujú v kancelárii a vedia si upraviť pracovnú dobu na flexibilný pracovný čas, pretože nie každému sa dá napríklad pracovať z domu. No i manuálne pracujúci ľudia sa dokážu prepracovať na štvorhodinový pracovný týždeň. A to prečítaním si tejto motivačnej knihy.

Motivačná literatúra dokáže čitateľovi zmeniť život. Zdroj: Elena Halačová

Robert Kiyosaki: Bohatý otec, chudobný syn

Robert Kiyosaki

,,Finančné problémy sú často priamym dôsledkom toho, že ľudia celý život pracujú pre niekoho iného.”

Nie je dôležité, koľko peňazí má človek na svojom účte. Ak s nimi nevie zaobchádzať, bude chudobný aj ten, ktorému mesačne prichádzajú tisícky eur.

Autor tohto motivačného diela učí ľudí nielen o investovaní, ale i celkovej finančnej filozofii. Základné pravidlo je, aby sme vždy ako prvé zaplatili svoje investície. Nie nájom, faktúry či dlhy. Ak nám po zaplatení spomínaných investícií nezostanú zdroje na ostatné výdavky, mali by sme si podľa autora nájsť spôsob na ich vyplatenie. To je Kiyosakiho najväčšia motivácia.

Prečítajte si aj: Odkladanie povinností, mrhanie časom, rozptyľovanie. Ako sa nenechať vyrušiť?

Brian Tracy: Žiadne výhovorky

Netflix, Youtube, Xbox. Najväčší zabijaci nášho času. Pozrieme si ešte jeden seriál a potom sa pustíme do práce. A presne tomuto sa venuje spisovateľ Tracy, ktorý by nedosiahol to, po čom túžil, keby si najskôr pozrel obľúbený film či seriál.

V jeho knihe hovorí najmä o rozplánovaní si jednotlivých dní. Každý naplánovaný denný rozvrh treba dodržiavať a nepreskočiť ani jednu nasledujúcu úlohu. Všetko dokončiť na sto percent, aj keď nám to nie je veľmi po chuti. Inak nevybudujeme úspešnú verziu samých seba.

Na druhej strane hovorí autor i o svojom vzťahu k synovi, ktorého učí k otvoreným debatám. Aj keď urobí zlú vec, vždy by to mal povedať svojmu otcovi. Bude tu pre neho pri prvej poznámke v škole až po prvé nabúranie otcovho auta.

Ste prokrastinátori? Kniha od Briana Tracyho vám ukáže, ako sa zmeniť. Zdroj: Elena Halačová

Brandon Webb & John Davin Mann: Ovládni svoj strach

Každý človek má z niečoho strach. Niekedy sú to maličkosti, inokedy vážnejšie fóbie. V knihe Ovládni svoj strach však možno nájdete odpoveď práve na váš nedostatok.

1. Rozhodnite sa. 

Musíte sa rozhodnúť, že ovládnete svoj strach. 

2. Nacvičujte

Nerobte hneď to, čoho sa bojíte, čo je mimo vašej komfortnej zóny. Rozvíjajte to, s čím nemáte problém, čo zvládate, a posúvajte sa po malých krôčikoch ďalej. Potom môžete skúsiť niečo iné, nové.

3. Zabudnite

Zabudnite na zaužívané zvyky, ktoré ste robili, keď ste sa začali báť. Nájdite si alternatívu, ktorá bude nielen účinnejšia, ale bude to ďalší krok k prekonaniu vášho strachu.

Prečítajte si aj: Pomáhajú rozvoju tínedžerov a učiteľov: Nemáme to naučené, o čom hovoríme, to aj žijeme

4. Skočte do toho 

Urobte to.

5. Uvedomte si, na čom záleží

Tá vec, z ktorej máte strach, pre vás možno ani nie je taká dôležitá. Nemusíte ju ovládať, často to nie je zmysel vášho bytia. Čo vám na tom celom vadí, je nevedomosť danej činnosti kvôli strachu z jej vykonania. 

Tento originálny postup vymyslel a riadil sa ním bývalý príslušník amerických elitných námorných jednotiek Brandon Webb, keď učil svojho kamaráta plávať. 

Keď sa človek bojí, musí zodpovedať jedinú otázku: ,,Čo najhoršie sa môže stať, keď niečo spravím?” A aj keď sa stane ten najhorší možný scenár, i tak to nie je až také zlé. I toto tvrdenie podkladá americký hrdina v knihe vlastnými príbehmi z vojny.

Titulná fotografia: Elena Halačová

Zdieľajte článok

Komentáre: