Lopta ako ju nepoznáte: Predstavujeme netradičné loptové športy

Lopta je jednou zo základných pomôcok pri akýchkoľvek športových hrách. Popri najznámejších športoch, ako je futbal či basketbal, sa táto pomôcka využíva aj v menej populárnych hrách. Na každú z nich však musí mať iné kritériá, pretože len tak dodáva danej aktivite pravé čaro a správny význam jej podstaty.

Venovanie sa loptovým športom a aktivitám s ňou spojenými je pre človeka spôsob cvičenia, ktorý má dobré účinky pre jeho zdravie a psychickú pohodu. Praktizovanie športov s loptou sa vníma pozitívne aj v sociálnej sfére, pretože sa počas hry stretáva človek s človekom.

Horseball

Horseball je šport, ktorý má bohatú históriu. Jeho podstata spočíva v trafení lopty do koša, ktorý je vo výške tri až štyri metre. Tím je zostavený zo šiestich hráčov sediacich v sedle koňa, v ktorom sa štyria z nich nachádzajú na ihrisku a dvaja sú v zálohe ako náhradníci. Predtým, ako hráči trafia do lopty, je potrebné, aby medzi sebou mali aspoň tri prihrávky.

Netball

Ďalším z netradičných a menej známych loptových športov je netball. Je to výlučne ženský šport, ktorý má istú analógiu s basketbalom. Proti sebe súťažia dve ženské družstvá, z ktorých má každé po sedem hráčok. Deväťdesiatminútový hrací čas je rozdelený do pätnásťminútových štvrtín.

Netball sa radí medzi tímové športy, pričom tu nezáleží na úrovni schopnosti hráčok, pretože pozície na ihrisku sú skvelé pre každú z nich. Fotografia: unsplash.com

Hlavným cieľom hry je čo najčastejšie trafiť loptu do súperovho koša. S loptou sa nesmie behať a zakázané je taktiež driblovanie. K  hráčke, ktorá má v rukách loptu, sa jej spoluhráčky ani protihráčky nesmú priblížiť na menej ako deväťdesiat centimetrov. Na zadnej časti dresu majú účastníčky iniciálové skratky svojej hracej pozície, ktorú nesmú opustiť, respektíve sa od nej počas hracieho času vzdialiť.

Korfbal

K netradičným loptovým športom patrí aj korfbal. V tejto hre stoja oproti sebe dve družstvá, zložené zo štyroch mužov a štyroch žien. Pred začiatkom hry sa tímy musia rozdeliť na dve polovice, z ktorých jedna má úlohu obrany a druhá útoku.

Prečítajte si aj: Slovenskí športovci a tímy, ktoré sa oplatí sledovať na ZOH v Pekingu

Úlohy sa menia po dvoch skórovaniach. Hráči musia dostať loptu do súperovho koša, no nesmie sa s ňou driblovať a tiež je zakázané brať loptu z rúk iného hráča. Celý hrací čas je šesťdesiat minút, tvoria ho dva tridsaťminútové polčasy.

Faustbal

Faustbal alebo fistball je u nás pomerne neznámy, avšak vo všeobecnosti je najstarším športom. Ide o hru podobnú volejbalu, v ktorej proti sebe stoja dve päťčlenné družstvá. Tie majú svoje hracie polovice ihriska oddelené páskou, ktorá je prispôsobená pohlaviu a veku hráčov. Cieľom je odraziť päsťou loptu na hraciu polovicu súpera. Nie je povolené odrážanie prstami. V jednom družstve sú prípustné tri dotyky lopty – dve prihrávky a tretia už musí ísť ponad pásku na súperovu polovicu. Za chybu v hre sa považuje, ak sa lopta či hráč dotkne pásky alebo ak sa lopta ocitne dvakrát na zemi.

Autorka: Agnesa Kaľavská

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: