Tipy na jarné výlety: Navštívte zaujímavé hojdačky a lavičky na Slovensku

Krása našej krajiny nespočíva len v očarujúcej prírode či nádhernej architektúre mnohých slovenských miest. Nájdeme ju aj v unikátnych, dnes už slávnych a obľúbených, hojdačkách a lavičkách, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku.

Hojdačky a lavičky sú príťažlivou atrakciou pre ľudí, ktorí hľadajú očarujúce výhľady či pre páry, ktoré sa tešia z romantických fotiek. Lákavé sú aj pre rodičov, ktorí sa snažia vymyslieť deťom netradičný výlet.

Lietavská Svinná – Chata Patúch (Žilinský kraj)

Prvú hojdačku nájdete za obcou Lietavská Svinná, v Doline do Patúcha. Je vhodná pre dospelých i väčšie deti. Môžete sa pohojdať nad malým jazierkom s výhľadom na protiľahlú horu, hoci za pekného počasia je pri nej celkom rušno. Aj keď z nej nebudete mať pohľad na rozľahlú krajinu, hojdanie je čarovné vďaka prírode naokolo a výške, do akej vás vynesie.

Smolenice – Molpír (Trnavský kraj)

Hojdačka nad Molpírom ponúka pravdepodobne najkrajší obraz Smolenického zámku a výhľad na okolitú krajinu. Je pomerne málo frekventovanou turistickou atrakciou, pretože je ťažšie ju nájsť.

Prečítajte si aj: Top päť aplikácií, ktoré vám uľahčia každodenný život

Pár dobrodruhov a pátračov však zistilo, že sa treba držať zelenej značky a neskôr zbadať nenápadný chodníček, ktorý vás k nej dovedie. Slávna hojdačka je dokonca vybavená aj operadlom. Nízka frekventovanosť a pohodlnosť z nej robia perfektné miesto na oddych či zaujímavú vychádzku aj pre menšie deti.

Vernár – Studničky (Prešovský kraj)

Nad Hotelom Studničky sa v strede lúky pýši strom, na ktorom visí ďalšia hojdačka. Nachádza sa v srdci prírody, kde sa môžete ukryť pred zhonom a ruchom dnešného sveta.

Na hojdačke v Lietavskej Svinnej budete mať výhľad na jazierko, ale aj na okolitú prírodu. Foto: osobný archáv autorky

Ak hľadáte miesto na piknik a oddych s možnosťou hojdania sa, budete na správnom mieste. Hojdačka ponúka aj nádherný výhľad na Kráľovu hoľu.

Kláštor pod Znievom (Žilinský kraj)

Kláštor pod Znievom je malebná dedinka, za ktorou nájdete lúky a malé lesíky. Tie sa nazývajú Hôrky. Nájdete tu aj Hôrdačku, hojdačku, ktorá poskytuje zážitok z pohľadu na západ slnka, spomínanú dedinku a taktiež na vrch Zniev. Tam sa nachádza aj zrúcanina hradu Zniev.

Kláštor pod Znievom (Žilinský kraj)

V Kláštore pod Znievom sa nachádza ďalšia zaujímavá atrakcia. Je ňou obria lavička Gardeon, ktorá sa týči neďaleko miestneho futbalového ihriska. Ak sa vám na ňu podarí vyliezť, budete sa cítiť ako malí škriatkovia vo veľkom svete. Lavička je totiž vysoká tri metre a široká až päť metrov.  

Poniky (Banskobystrický kraj)

Ak hľadáte romantické miesto na fotku s partnerom, lavička Ponické Srdiečko je skvelá voľba. Nachádza sa za dedinou Poniky, smerom na Banskú Bystricu. Lavičku neminiete, keďže sa nachádza hneď vedľa cesty a ponúka nádherný výhľad na krásy Poľany.

V Kláštore pod Znievom sa okrem hojdačky nachádza aj obria lavička Gardeon. Foto: osobný archáv autorky

Nové Zámky – mestská časť Sihoť (Nitriansky kraj)

Lavičku lásky v Nových Zámkoch navštevujú nielen páry, ale aj celé rodinky. Je spestrením výletov a prechádzok po miestnom parku. Za lavičkou sa tiež nachádzajú dve mriežky v tvare sŕdc, na ktoré môžete so svojou polovičkou pripnúť visaci zámok na znak sľubu dlhotrvajúcej lásky.

Turčianske Teplice (Žilinský kraj)

V kúpeľnom meste Turčianske Teplice sa nachádza park slávy. Počas prechádzky parkom plným zelene si môžete oddýchnuť na nezvyčajných lavičkách  ̶ veselý smajlík, režisérska lavička Alfonza Bednárika, lavičky s tancujúcimi baletkami, lavička pre kráľa popu a mnohých ďalších. Je to jedno z miest, z ktorého odídete s príjemným zážitkom.

Bonus: Dúbravica (Banskobystrický kraj)

Nie je to ani hojdačka, ani lavička. Táto atrakcia ale je rovnako, ba možno ešte viac zaujímavá. Rebrík do neba, nazývaný aj Skratka do neba, je originálny kúsok, ktorý sa oplatí vidieť. Ak sa nebojíte výšok, môžete vyliezť úplne hore a vychutnať si rozhľad na okolitú prírodu, keďže sa rebrík nachádza na samote uprostred lúk za obcou Dúbravica.

Rebrík do neba za obcou Dúbravica ponúka nádherný výhľad na okolitú prírodu. Foto: osobný archáv autorky

Toto sú najzaujímavejšie a najkrajšie hojdačky a lavičky, ktoré stoja za návštevu. Na Slovensku ich je omnoho viac, takže ak vás pochytí „hojdačkový“ či „lavičkový“ ošiaľ, skúste si naplánovať výlety aj do Banskej Štiavnice. Tam nájdete romantické lavičky s úryvkami Maríny, ktoré sú rozmiestnené po celom meste. Ďalšie úchvatné hojdačky nájdete v Zázrivej či v Oščadnici na Magure. Možností je veľa, stačí len začať objavovať tieto neobvyklé krásy Slovenska.

Autor: Viktória Grígelová

Titulná fotografia: osobný archív autorky

Zdieľajte článok

Komentáre: