Posledné „kafíčko“

posledne_kaficko_2

Napriek tomu, že ohlásili koniec fungovania už pred vyše tromi rokmi, momentálne žnú obrovské úspechy. Na ich rozlúčkovom koncerte sa zúčastnilo takmer 5000 ľudí a za DVD z tohto koncertu získali dvojplatinovú platňu ešte pred jeho dokončením. IneKafe.

Či už patríte k mainstreamovým poperom, zarytým metlákom alebo ortodoxným punkáčom, určite ste vyrastali na tom istom. Na kapele, ktorá krátko po svojom vzniku v roku 1995 zamútila stojaté vody slovenskej hudobnej scény. IneKafe spôsobili akúsi malú revolúciu, keďže boli prvou (a zatiaľ jedinou) kapelou, ktorej sa u nás podarilo preraziť s klasickým gitarovým neopunkom. Ich tvorbu nie je absolútne nutné predstavovať, za tých jedenásť rokov si vytvorili priam legendárnu povesť. Aj to prispelo k tomu, že majú silnú základňu fanúšikov, ktorá si, takpovediac, „vydupala” rozlúčkový koncert v Mlynskej Doline 22. mája minulého roku. Sami členovia však o sebe hovoria ako o česko-slovenskej kapele, preto sa rozhodli ešte pre pražský koncert na rozlúčku s českými fanúšikmi. Ten bol, narozdiel od bratislavského, oznámený v trojmesačnom predstihu, pripraviť naň sa preto mohol každý. Niet sa tak čomu čudovať, už mesiac po zahájení predpredaja boli lístky do športovej haly Folimanka vypredané. Organizátori preto presunuli miesto konania do väčšej Incheba Arény, ktorá 31. januára zažila jednu neuveriteľnú párty. My sme sa preto, bez ohľadu na históriu kapely, pozreli bližšie na DVD z tohto koncertu s názvom IneKafe Live in Praha.

Hneď v úvode majú fanúšikovia možnosť vidieť prípravy na koncert, počas ktorých chalani spomínajú na začiatky a hraničné udalosti fungovania. Zaujímavé sú aj reakcie chalanov tesne pred veľkolepým vystúpením. Hlavnou časťou DVD je koncert v Prahe, kde kapela vystúpila v zostave Vratko (spev, gitara), Forus (basa, vokály), Wayo (gitara) a Dodo (bicie), zmiešanej z oboch bývalých formácií. Chalani bez zbytočných rečí odohrali rovných tridsať skladieb, vybraných zo všetkých šiestich albumov, a pridali aj novinku, ktorá 9. septembra vyjde na bestofke. Niektoré songy ozvláštnili netypickým prevedením, ktoré vyvolalo vlnu pozitívnych reakcií. Najzaujímavejšími boli určite „Biely hotel” a „Ráno” v klavírnom podaní so sólovým spevom Vratka, ktorému zdatne sekundovalo celé publiku, na čo reagoval iba vetou: „No comment…”. Zimomriavky behajú po tele aj pri skladbe „Záverečná”, ktorú Vraťo sólo odohral na španielke na (podľa neho definitívny) koniec. Ani občasné pískanie mikrofónov, vodou obliata ladička alebo nepresná projekcia (napr. počas „Čumila” svietil nápis „30. február”) nemôžu pokaziť celkový dojem z koncertu, či už naživo alebo z obrazovky. Dokonale ho uzatvára záverečná audiovizuálna projekcia so zlomovými rokmi a logami, ktoré kapelu celou existenciou sprevádzali.

Atmosféru záznamu koncertnej časti dotvárajú aj reakcie fanúšikov po vystúpení a komentáre kapely s mesačným odstupom. Zberateľov isto poteší bonus so všetkými videoklipmi, ktoré kapela natočila a ku ktorým je možné zapnúť komentár členov. A výborné je aj zaradenie dokumentu z bratislavského rozlúčkového koncertu, ktoré radí DVD k najlepším na našej hudobnej scéne. Na slovenské pomery je až prekvapivo dobre prepracované a určite by obstálo aj vo svetovej konkurencii. Jeho jedinou chybou je stereo zvuk, ktorý nedovoľuje vychutnať si živé vystúpenie z disku naplno. No aj napriek tomu je to skutočne špičkový zážitok, vidieť v akcii kapelu, ktorá dokáže prinútiť české publikum spievať po slovensky. 🙂

Toto veľkolepé dielo je úplným vrcholom produkcie IneKafe, aj keď je dôkazom definitívneho ukončenia existencie. No pre skalných fanúšikov táto kapela zostáva kávou, ktorá nikdy nevychladne.

autorka článku a fotografií: Dominika Babulicová

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Posledné „kafíčko“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.