Nitrianski basketbalisti sú pripravení zlepšiť si reputáciu

V minulej sezóne si viedli veľmi zle. Mladý, no hlavne skúsenosťami chudobný káder sa na palubovke často hľadal a výsledkom boli 3 výhry a 33 prehier. Počas prvého októbrového víkendu odštartovali nitrianski basketbalisti novú sezónu, v ktorej budú mať o čosi vyššie očakávania.

MBK SPU NitraVďakabohu, že sa z ligy nevypadávalo

Pred začiatkom minulého ročníka odišiel z klubu hlavný sponzor Juraj Polák a basketbalový tím Nitry si zobralo pod krídla mesto spolu s generálnym manažérom Petrom Semanom a  niekoľkými ďalšími ľuďmi, ktorým záležalo na záchrane krásneho športu pod Zoborom. S obmedzenými finančnými možnosťami, mladým kádrom a jediným legionárom (Justin Ward) odohrali celú sezónu a nebolo prekvapením, že dokázali vyhrať iba tri zápasy a v tabuľke sa umiestnili na poslednom mieste.

Priestor pre mladých hráčov znamenalo zistenie, kto má na to hrať medzi mužmi najvyššiu slovenskú basketbalovú súťaž. Niektorí jedinci potešili, iní zase veľmi nie. Hoci sa tím umiestnil na poslednej priečke, nemusel zúfať – z najvyššej súťaže sa pre nedostatočný počet účastníkov nemohlo vypadnúť, preto mohla hrať Nitra všetky zápasy s pokojom na duši. Na druhej strane, že by sa tým hráči uvoľnili a hrali lepšie, sa tiež nedá povedať. Dá sa to však pochopiť, pretože nikdy predtým neboli postavení do základnej päťky s tým, že majú plniť líderské úlohy a viesť tím.

Čo sa v lete zmenilo?

Už v závere minulej sezóny bolo jasné, že v súčasných podmienkach sa príliš veľa nezmení, ale niečo sa udialo aj v MBK SPU Nitra. Z klubu odišiel dlhoročný kouč Ľubomír “Mexo” Urban a štafetu odovzdal mladšiemu a dovolíme si tvrdiť, že aj hladnejšiemu trénerovi. Novým lodivodom vysokoškolákov sa stal Peter Seman, v minulej sezóne Urbanov asistent a držiteľ majstrovského titulu s Nitrou v ročníku 2004/2005. Toto rozhodnutie sa dá určite považovať za krok vpred, pretože v závere Mexovej éry už pramienok vysychal a verejnosť často kritizovala neatraktívny basketbal v podaní Nitranov.

Hráčska zostava bude rovnako ako minulý rok, tvorená zo Slovákov, ktorých dopĺňajú dvaja srbskí hráči – Filipovia, Simić a Pejović. Do kádra tiež pribudol 27-ročný Ladislav Stojanov, ten už v Nitre pôsobil pred niekoľkými rokmi a cez Levice a Komárno sa pod Zobor znova vrátil. Táto trojica by mala patriť k lídrom tímu a dopĺňať by ju mal zvyšok tímu. V prípravných zápasoch ukázal svetlé momenty napríklad Adam Štefek, vysoký center môže byť dôležitou postavou.

nitra

S motiváciou rozhodne nemajú problém

V kádri nenájdete staršieho hráča ako 27 rokov, tým je Stojanov, srbské akvizície majú 26, respektíve 25 rokov. Ostatok tvoria mladí borci, súčasťou tímu bude aj 18-ročný Dominik Bisaha. K dobrej atmosfére prispieva aj pravidelné utužovanie kolektívu na spoločných akciách, chlapci spolu vychádzajú výborne a pôsobia ako zohraté zoskupenie.

Problémy pri tréningoch sa vraj nevyskytujú, hráči sú ochotní trénovať v jednom kuse a podľa slov technického vedúceho Jozefa Mečiara by nemali nič proti príchodu na tréning o druhej ráno bez toho, aby niekto z nich položil otázku prečo. Mestskú športovú halu navštevujú zakaždým, keď to je možné, s prístupom teda nie sú ťažkosti.

Vyhliadky, čo čakať?

Favoriti súťaže sú jasne daní, potenciálny čierny kôň tiež. Liga by mala byť zaujímavejšia, oživí sa príchodom Košíc. O titul by mali bojovať Inter Bratislava, BC Prievidza a Komárno, karty môže zamiešať košické mužstvo. Zvyšok tvoria Levice, Karlovka Bratislava, Svit, tieto celky by mali do play-off postúpiť taktiež. Kam patrí Nitra?

Nitriansky tím sa pobije so Spišskou Novou Vsou o posledné postupové, teda ôsme miesto. Nakoľko je možný prienik do play-off, ukážu prvé zápasy. Vzhľadom na dve balkánske posily a o rok starší káder by nemuseli byť výhliadky Nitranov až tak nereálne, pri troche šťastia by do vyraďovacích bojov mohli prejsť. Ako dôležité sa môžu ukázať vzájomné zápasy proti Spišiakom, pretože ani jeden z týchto tímov zrejme veľa výhier proti kvalitatívne silnejším zostavám nezíska.

Pomyselný Čierny Peter ostane iba jednému mužstvu, to ale nemusí zúfať, pretože z ligy sa opäť nebude vypadávať. Z dôvodu odstúpenia Banskej Bystrice a Handlovej zo súťaže sa nám predstaví iba deväť tímov, čo znamená, že v praxi je nemožné, aby niekto zostúpil. Postup do play-off bude však maximom, čo môže Nitra uhrať. Ak by sa doň dostala, prerušila by jednoročnú odmlku.

Informácie pre fanúšikov

Chcete podporiť snahu bielo-modrých? Zápasy sa hrajú v Mestskej športovej hale na Klokočine, buď v stredu, alebo sobotu zväčša o 18.00 hod. Cena lístka na zápas je 3 € a k dispozícii máte krásne moderné prostredie. Dohromady sa na domácej palubovke odohrá 17 zápasov, rovnaký počet aj u súperov. Odohrané sú dosiaľ dve kolá, základná časť sa skončí 13. februára 2016. Prikladáme rozpis všetkých zápasov Nitry.

ScreenShot021

Kto sa nachádza v kádri?

Pre úplnosť si zhrňme, akí hráči sa budú biť za nitrianske farby a snažiť sa o postup do play-off. Za menom hráča uvádzame výšku, váhu a vek.

[alert type=”info”]

Rozohrávači:
Lukáš Bukovič (187/86/24), Jakub Novysedlák (189/84/22), Marian Kysela (188/83/22), Adam Samek (181/79/20), Filip Simić (185/85/25)

Krídla:
Patrik Petrovský (197/82/21), Dominik Bisaha (186/89/18), Pavol Teplan (190/88/24), Tomáš Ábel (194/87/20), Ladislav Stojanov (194/80/27), Filip Pejović (200/100/26)

Pivoti:
Juraj Šimončík (198/92/21), Adam Štefek (207/92/22), Tomáš Pánis (206/85/19)

[/alert]

Ak nebudete vedieť, čo s voľným časom na internáte či priváte, pokojne príďte podporiť basketbalistov do športovej haly na Klokočine.  V hre o postup do vyraďovacích bojov by mohli zohrať najdôležitejšiu úlohu zápasy proti Spišiakom. Tí by mali patriť s nitrianskym tímom k tým najslabším v súťaži. Treba veriť, že práve Nitre pripadne posledné postupové miesto do play-off a po ročnej odmlke si Nitra zahrá aspoň jedno kolo v nadstavbe.

autor: Ondrej Herceg
foto: mbknitra.sk, basketliga.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.