Model z Lidl letáku: Bol to budíček pre ľudí, ktorí si myslia, že rasizmus už skončil, ale ako sa ukázalo, nie je to pravda (archívny text)

Pred pár týždňami sa na facebookovej stránke Lidl Česká republika rozprúdila kauza ohľadom fotky černošského modela v Lidl letáku. Viacerí používatelia sa rasisticky vyjadrili na jeho adresu. Našlo sa však množstvo ľudí, ktorí mu, naopak, vyjadrili svoje sympatie. Alpha Dia je mladý model pracujúci pre nemeckú módnu agentúru Modelwerk. Rozhodli sme sa ho kontaktovať, aby sme zistili, ako sa na celú udalosť pozerá s odstupom času.

Ahoj, Alpha. V súčasnosti žiješ v Nemecku, narodil si sa tam? 

Ahoj, pochádzam zo Senegalu. Do Nemecka som sa presťahoval v roku 2003 ako 10-ročný. V súčasnosti žijem v Hamburgu.

Ako si sa dopracoval k modelingu na svetovej úrovni?

Modelom som sa stal, keď som mal 21 rokov. Začal som so skúšobným fotením a menšími prácami. V súčasnosti pracujem pre klientov ako Prada, Dolce&Gabbana, Iceberg, Roberto Cavalli a Nike.

Modeling so sebou prináša určite množstvo zážitkov. Čo je pre teba na tejto práci najzaujímavejšie?

Milujem rôzne aspekty tejto práce. Stretávam sa s ľuďmi zo všetkých oblastí života z celého sveta. Každý má svoj jedinečný príbeh a každý má iné zázemie. Som vďačný za príležitosť prežiť množstvo rozmanitých zážitkov v takom krátkom čase.

Stretol si sa už s rasistickými postojmi, či dokonca máš takú skúsenosť s kolegami a ľuďmi, s ktorými prichádzaš do kontaktu v práci?

V práci som doteraz nikdy nezažil podobné rasistické útoky, ale v každodennom živote sa niekedy cítim byť posudzovaný kvôli mojej farbe pleti. Napríklad v metre sa občas stretávam s nepríjemnými pohľadmi alebo urážkami na moju adresu.

Dnešná spoločnosť sa prezentuje ako veľmi vzdelaná a pokroková. Ako teda hodnotíš, že aj dnes sa objavuje množstvo rasistických útokov?

Nepríjemne ma zaskočilo, keď som videl reakcie niektorých ľudí, keďže žijeme v roku 2017. V mojej práci stretávam ľudí z celého sveta, samozrejme, aj z Českej republiky. A ak sa niektorí Česi boja zániku bielej rasy, rovnako môžu rozmýšľať aj ľudia z Nemecka alebo iných krajín.

_W1A0742
Alpha Dia. foto: Reza Norifarahani

Kauza ohľadom tvojej fotografie v českom Lidl letáku sa ťa určite dotkla. Ako sa na to pozeráš s odstupom času?

S odstupom času sa cítim menej nahnevaný, ale zároveň som viac sklamaný a smutný z niektorých reakcií. Bojím sa o našu generáciu, spoločnosť aj o seba. Na druhej strane som získal podporu množstva rozličných ľudí, a to mi dáva pocit, že nie som sám. Mám priateľov, rodinu a priaznivcov z celého sveta. V skutočnosti ma teší, že som sa stal jedným z dôvodov na rozprúdenie konverzácie o rasizme v dnešnom svete. Bol to budíček pre niektorých ľudí, ktorí majú tendenciu si myslieť, že rasizmus už skončil, ale ako sa ukázalo, nie je to pravda. Máme pred sebou dlhú cestu v boji proti rasizmu a som rád, že som prispel k tomu, aby sa kolotoč znovu roztočil.

Na Instagrame si napísal, že miluješ Česko. Toto gesto si vyslúžilo veľa pozitívnych reakcií a získal si si veľa fanúšikov. Rozmýšľal si, že by si navštívil Česko alebo Slovensko?

Samozrejme, že áno. Nemyslím si, že nevhodné komentáre, ktoré napísalo pár ľudí na Facebooku, by predstavovali názory českej a slovenskej väčšiny. Obe sú krásne krajiny s hlboko zakorenenou kultúrou a úžasnými ľuďmi. Vždy som chcel navštíviť tieto krajiny. Teraz možno ešte viac, keďže som získal podporu niektorých ľudí.

Ben Cristovao si objednal rovnakú mikinu, ktorú si mal v Lidl letáku, a fotku v nej zverejnil na Instagrame. Ako to na teba zapôsobilo?

Bolo to úžasné. Nielen pre mňa, ale aj pre každého, kto sa cíti odstrčený alebo nepotrebný. Ukázalo mi to, že ľudia sa o veci zaujímajú, že ľudskosť tu má stále svoje miesto a že je veľká skupina ľudí, ktorí sa neboja vyjadriť svoj nesúhlas s rasizmom.

Ak by si dostal ponuku byť tvárou kampane proti rasizmu, prijal by si ju?

Určite by som vždy prijal ponuku podporiť niečo také zmysluplné. Akýkoľvek druh diskriminácie či krutosti je neprijateľný.

autor: Matúš Sedliak

titulná foto: Reza Norifaharani

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.