Kinopremiéry 2017: Október

V septembri si v kine prídu na svoje priaznivci všetkých žánrov. Októbrovými ťahákmi sú očakávaný sci-fi thriller a pokračovanie populárnej hororovej série. 

Semester je v plnom prúde a vy si ho opäť môžete spestriť návštevou kina. Tento mesiac sa v ponuke nachádza jeden z najočakávanejších filmov roka Blade Runner 2049, a po dlhoročnej odmlke aj ďalšie pokračovanie populárnej hororovej série Saw, tentoraz pod názvom Jigsaw.

Ďalej je tu psychologický film Matka! so silným príbehom a temnou atmosférou. Na odľahčenie si môžete pozrieť ľahkú letnú komédiu Bajkeři či animovaný film My Little Pony vo filme.

Blade Runner 2049 (Blade Runner 2049)

Premiéra: 5. október

Žáner: sci-fi/thriller

Réžia: Denis Villeneuve

Hrajú: Harrison Ford, Ana de Armas, Jared Leto, Mackenzie Davis, Robin Wright, Ryan Gosling

Krajina pôvodu: USA/Kanada/Veľká Británia

Dĺžka: 163 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Warner Bros. Pictures

Blade Runner 2049 je pokračovaním filmu Blade Runner z roku 1982, pričom jednotlivé postavy sú inšpirované postavami z knihy Do Androids Dream of Electric Sheep? od Philipa K. Dicka. Sledujeme príbeh nového blade runnera pod menom K (Ryan Gosling), ktorý je dôstojníkom losangelskej polície. Ten sa dozvedá tajomstvo, ktoré by mohlo znamenať koniec ľudstva, a rozhodne sa nájsť bývalého blade runnera. Ten zmizol pred tridsiatimi rokmi.

Na tvorbe soundtracku k filmu sa podieľal aj svetoznámy skladateľ Hans Zimmer.

Film už stihol získať dve ocenenia: jedno za Najočakávanejší film roka 2017 a druhé za Najlepší teaser.

Natáčanie prebiehalo v Budapešti.

My Little Pony vo filme (My Little Pony: Movie)

Premiéra: 19. október
Žáner: animovaný/komédia/rodinný/muzikál

Réžia: Jayson Thiessen

Hrajú: Emily Blunt, Zoe Saldana, Tara Strong, Michael Pena, Liev Schreiber, Kristin Chenoweth, Uzo Aduba, Taye Diggs

Krajina pôvodu: USA/Kanada

Dĺžka: 99 min.

Distribútor: Lionsgate

My Little Pony bola najskôr séria hračiek od Hasbra, od roku 2010 vznikol na jej základe animovaný seriál, a tento rok sa fanúšikovia týchto farebných poníkov dočkajú aj filmového spracovania.

Ponyville je vo vážnom ohrození a našich hlavných hrdinov čaká dobrodružná cesta do bájnej Equestrie, aby zachránili svoj domov pred temnými silami. Budú čeliť mnohým nebezpečenstvám a výzvam, ktoré sa pokúsia prekonať silou svojho priateľstva.

Na soundtracku sa objavia piesne od umelcov, ako sú Sia, DNCE či Lukas Graham.

Matka! (Mother!)

Premiéra: 19. október

Žáner: psychologický thriller

Réžia: Darren Aronofsky

Hrajú: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 115 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Paramount Pictures

Temný psychologický triler Matka! sa sústredí na mladý pár, Matku (Jennifer Lawrence) a Básnika (Javier Bardem), ktorí spolu vedú pokojný život na vidieku. Neskôr ich život narúša Muž (Ed Harris), ktorý sa zjaví na prahu ich dverí, pričom neskôr sa k nemu pripája aj jeho manželka (Michelle Pfeiffer). Ich príchod rozprúdi nezastaviteľný dej udalostí.

Film obsahuje rozličné témy a metafory. Jennifer Lawrence povedala, že ide o biblickú alegóriu. Režisér Darren Aronofsky stál okrem iného i za takými významnými počinmi, akými boli napríklad Čierna labuť či Rekviem za sen.

Na stránke Rotten Tomatoes získal film hodnotenie 68 %. Metacritic udelil filmu 74 bodov zo 100.

Bajkeri (Bajkeři)

Premiéra: 26. október

Žáner: hudobná romanca

Réžia: Martin Kopp

Hrajú: Adam Mišík, Vojta Machuta, Jan Komínek, Celeste Buckingham, Esther Lubadika, Julie Šurková, Štepánka Fingerhutová, Pavel Nečas, Hana Vagnerová, Tomáš Matonoha, Vanda Hybnerová, Dana Batulková, Václav Postránecký, Michal Suchánek

Krajina pôvodu: ČR

Dĺžka: 109 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Distribútor: Falcon

Bajkeři sa budú niesť v štýle českých filmov Snowboarďáci a Rafťáci. Tentoraz sa film zameriava na nevlastných bratov Jakuba, Davida, a ich kamaráta Sašu, ktorých leto odráža dnešnú dobu: namiesto užívania si krásneho počasia a teplých nocí na párty s priateľmi, trávia väčšinu svojho času na sociálnych sieťach.

Pod nátlakom sú donútení ísť na cyklovýlet, vďaka ktorému objavujú krásy života v inej ako virtuálnej realite. Medzi ne patria najmä dve veci: dievčatá a sex.

Vo filme sa nám okrem iných predstaví aj mladá generácia československých hudobníkov – Adam Mišík a Celeste Buckingham.

Jigsaw (Saw: Legacy)

Premiéra: 26. október

Žáner: horor/thriller

Réžia: The Spierig Brothers

Hrajú: Tobin Bell, William R Phillips, Josh Scott Bentley, Hannah Anderson, Laura Vandevoort, Calum Keith Rennie, Matt Passmore, Brittany Allen, Michael Boisvert

Krajina pôvodu: USA/Kanada

Dĺžka: 91 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Lionsgate Films

Aj napriek tomu, že Saw 3D z roku 2010 mal byť posledným dielom série, tvorcovia sa napokon rozhodli pre ďalšie pokračovanie.

Niekoľko rokov po smrti notorického vraha Jigsawa sa po meste začnú objavovať mŕtve telá, ktoré odpovedajú jeho praktikám. Ide snáď o jeho verného obdivovateľa? Čaká nás pokračovanie brutálnej hry, ktorá má len málokedy víťaza. Film, rovnako ako ostatné diely série, rozhodne nie je vhodný pre slabé žalúdky.

Vo filme sa objaví aj John Kramer, tentoraz však len ako halucinácia.

Článok vznikol v spolupráci s Cinemax Nitra

autorka: Sofia Prétorová

Zdieľajte článok

Komentáre: