Občas nečas: Ideme napred!

dsc_0111

Kedysi sme sa stretávali v (teraz už bývalom) Café Pulso, kde sme sa dohadovali, o čom bude ďalšie číslo študentského časopisu Občas nečas. Boli sme niekoľkí iniciatívni študenti, ktorí mali chuť niečo napísať, nafotiť, skontrolovať a „hodiť“ do tlače – jednoducho tvoriť časopis pre študentov.

Vypracovali sme sa na skutočné periodikum registrované na Ministerstve kultúry SR, máme vlastnú redakciu a časopis tvorí vyše dvadsať ľudí. Máme už aj nejaké to vybavenie (aj keď skromnejšie, ale predsa :)), zopár mediálnych partnerstiev, vlastný slogan a  celkom slušné meno na celej univerzite. Jednoducho, ideme napred.

Práca v redakcii si vyžaduje predovšetkým dobrú tímovú prácu, organizáciu a bezproblémovú komunikáciu. Mnohí sa ma pýtajú, čo vlastne v tej redakcii robievame a ako vyzerá naša porada. Písať do ON nie je len o tom niekam si zabehnúť, odfotiť, napísať pár viet a poslať. Najprv si musíme určiť štruktúru celého čísla. Potom si rozdelíme témy a ide sa na to! V mnohých prípadoch napísať článok znamená nabehať sa po celej Nitre, po všetkých možných fakultách, kanceláriách, získať vyjadrenia, poslať tisíc e-mailov, články dať autorizovať a až potom poslať na kontrolu.

A to ešte stále nie je všetko!dsc_0095

Musíme urobiť jazykovú korekciu, usporiadať články, mnohé z nich skrátiť, potom vytvoriť grafický návrh, urobiť opravu, dokonca opravu opravy, a nakoniec poslať do tlače. Medzitým zháňame mediálnych partnerov, ceny do súťaží, niekedy aj inzerentov, materiály, fotografie…

Niekedy pomedzi to všetko vybavujeme aj sťažnosti a opravujeme nepresnosti. Aj my sme len ľudia a občas sa môže pritrafiť chybička. Niekedy sa s druhou stranou zle pochopíme, niekedy nepohodneme… Už viackrát sme sa stretli aj u pána rektora a počúvali kritické slová, no nakoniec sme sa vždy pochopili a veci uviedli na správnu mieru.

Niektorí sme budúci novinári a našou úlohou nie je do všetkého rýpať, vyťahovať špinu a byť neféroví! Našou úlohou je poukazovať na klady, ale tiež na nepríjemné zápory, aby sa veci dali do pohybu a problémy začali riešiť.

O to nám predovšetkým ide…

…o spokojnosť študentov – našich spolužiakov, neustále zlepšovanie nás (a nášho časopisu), ale aj zlepšovanie univerzity, pretože nežijeme len pre súčasnosť, ale myslíme aj na budúcnosť.

„Školský časopis bol prvé, na čo som sa pýtala, keď som prišla na žurnalistiku. Do redakcie som sa prihlásila hneď a celý rok bol pre mňa Občas nečas jediným priestorom, kde som sa pisateľsky realizovala,“ hovorí redaktorka Radka, ktorá do ON prispieva už tretí rok, a dodáva: „Vďaka ON som sa naučila nebáť sa komunikovať s ľuďmi na vyšších postoch. Školský časopis je nepochybne miesto, kde sa dá mnohému naučiť.“

Aj naša šéfredaktorka Zuzka sa v časopise našla: „V ON som začínala s nadšením, písanie článkov bolo pre mňa niečo nové a zaujímavé. Páčilo sa mi chodiť za ľuďmi a vypytovať sa, nahrávať na diktafón a potom vidieť svoje meno v časopise. Boli a sú to pre mňa obrovské skúsenosti.“ A čo hovorí na svoje terajšie šéfovanie? „Zisťujem, že táto pozícia si vyžaduje oveľa viac času, zodpovednosti a schopností komunikovať s ľuďmi na rôznych úrovniach. A samozrejme, neraz aj brániť záujmy ON. Ešte to síce nie je profesionálny časopis, ale je pre mňa skvelým odrazovým mostíkom do reálnej žurnalistiky.“

Tak čo, pridáš sa k nám aj Ty? 🙂

autorka článku: Slavomíra Gašperová
autor fotografií: Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.