Kvalitnú literatúru k Feng Šuej v kníhkupectvách nenájdete

Diagram znázorňujúci harmonické rozloženie síl piatich zemských živlov, ktoré vo Feng Šuej zohrávajú zásadnú úlohu.“K Feng Šuej ma priviedlo hľadanie súvislostí života,” priznáva intelektuálne pôsobiaci lektor klubu Equilibrium, ktorý kontinuálne funguje už tretí rok pod strechou Krajského osvetového strediska v Nitre.

Asi každý z nás aspoň raz počul o Feng Šuej, prípadne sa stretol s čínskym jin-jangovým znakom vyváženosti. V laickom povedomí predstavuje Feng Šuej akési prastaré čínske učenie o zharmonizovaní priestoru a zemských energií, ktoré pozitívne alebo negatívne ovplyvňujú náš život. Kníhkupectvá dnes veľkoryso ponúkajú rôzne príručky o ,,harmonickom bývaní”, rovnako ako mnohé populárne časopisy, ktoré tiež úspešne konvenujú novému trendu a predávajú návody ako správne zosúladiť priestor okolo seba. Informácie čerpané z takýchto zdrojov, však môžu značne skresľovať či redukovať východiská pôvodného čínskeho umenia architektúry priestoru.

Programom klubu Equilibrium, ktorého členovia sa pravidelne raz za mesačne stretávajú v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre na čele s lektorom klubu, inžinierom Norbertom Synčákom, profesionálnym poradcom a školiteľom v oblasti Feng Šuej, sú práve princípy tradičnej čínskej náuky o zosúladení priestoru a časovej existencie v ňom. Feng Šuej má svoje pravidlá, podobne ako šach. Vhodne voleným ťahom môže človek zvíťaziť i nad nepriaznivou konšteláciou.

Členovia klubu Equilibrium pri analýze vlastností priestoru postupujú podľa tradičných metód Feng Šuej.

Po absolvovaní jednej z prednášok inžiniera Synčáka, ktorý sa o filozofiu Feng Šuej zaujíma už približne 20 rokov, udivene zisťujem, že porozumieť pravidlám tradičného Feng Šuej je fascinujúci analytický počin. Laický poznatok, že ružová farba vnesená do vášho osobného priestoru k vám privolá lásku, v porovnaní s rozsahom vplyvov, ktoré odborník na Feng Šuej musí brať do úvahy, vyvoláva rozpačitý úsmev. Okrem toho, nie každý človek reaguje na disharmonický priestor rovnako. Poradca musí pri interiérovej alebo exteriérovej analýze brať do úvahy napríklad pôsobenie patogénnych zón, psychofyzické účinky farieb, ktoré nás obklopujú, materiál, z ktorého sú veci okolo nás tvorené, ale takisto aj osobné danosti toho ktorého človeka nachádzajúceho sa v priestore a čase, vyplývajúce z interakcie dátumu a miesta jeho narodenia. Podľa slov inžiniera Synčáka môžu byť nielen miestnosti a domy, ale aj celé mestá, dokonca kontinenty v nesúladnom rozpoložení. Úsilím analytika je rozpoznať nesúlad a porozumieť jeho príčinám. Princípy Feng Šuej uplatňované v praxi potom môžu dopomôcť k duševnej rovnováhe a vyváženosti čchi v priestore.

Kto by mal vôľu dozvedieť sa o Feng Šuej viac, začiatkom kalendárneho roka 2012 bude klub Equilibrium hľadať nových členov. Zatiaľ stále ostáva možnosť zúčastniť sa jedného stretnutia nezáväzne.

autorka článku: Zuzana Hrubá
zdroje fotografií: Mgr. Jana Ondrušková, topky.sk