Všetko, čo potrebujete vedieť o sociálnom štipendiu

Podmienky ustanovujúce nárok na štipendium má pod dohľadom ministerstvo školstva. Tento rok vydalo novelu vyhlášky o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl. Novela nadobudla účinnosť začiatkom septembra tohto roka a jej znenie je k študentom ústretové, no tiež zabraňuje zneužívaniu systému. Za akých kritérií vám vzniká nárok a čo musíte urobiť, aby ste sa k financiám dostali, sa dozviete v tomto článku.

Novelizácia

Jedným z dôvodov na novelizáciu vyhlášky v školstve bolo zneužívanie sociálneho systému. Podozrivo veľké množstvo študentov poberalo naraz dávku v hmotnej núdzi a k tomu tiež maximálnu výšku sociálneho štipendia. Dochádzalo k tomu tak, že študent uviedol, že s rodičmi nebýva. Tým mu vznikal nárok na podporu a následne aj na najvyššie štipendium. Po novom nemá pri zohľadňovaní výšky sumy hmotná dávka žiadnu váhu a študent bude posudzovaný s rodičmi, aj keď s nimi nebýva. V prípade, že sa študent osamostatní a chce byť hodnotený samostatne, zdokladuje aj vlastný príjem za predchádzajúci rok. Ten musí byť vyšší než 12-násobok sumy životného minima (to je od 1. júla nastavené na úrovni 139,09 eur za mesiac). Medzi ďalšie zmeny v rámci novely patrí napríklad možnosť poberania štipendia počas letných prázdnin. K študentom, ktorým na to vzniká nárok, pribudli osoby zverené do náhradnej starostlivosti. Zlepšenie nastalo aj v dĺžke priznávania štipendia v prípadoch, ktoré boli posudzované ako krátkodobý nepriaznivý stav. Doteraz to znamenalo nárok na vyplácanie financií na 4 mesiace, po novom to bude 5 mesiacov.

Novela zo septembra tohto roku priniesla zmeny v priznaní sociálneho štipendia

Základné podmienky

Medzi dve hlavné podmienky získania sociálneho štipendia patrí štúdium v dennej forme na slovenskej vysokej škole a trvalý pobyt na Slovensku, pričom štátne občianstvo sa nezohľadňuje. Pri posudzovaní neexistuje vekové ohraničenie, no študent nemôže prekročiť štandardnú dĺžku štúdia. Tá sa však hodnotí inak na účely platenia školného, inak na účely štipendia. Výška priznanej sumy je individuálna, no minimum je 10 eur. Maximálne môže suma dosiahnuť úroveň 230 eur pre študenta, ktorého škola je vzdialená do 30 km od trvalého bydliska a 275 eur pre študenta, ktorý dochádza z väčšej diaľky. Približnú sumu môžete zistiť na stránke www.studentskefinancie.sk, kde sa nachádza kalkulačka.

Čo ešte treba?

Ako študent, ktorý si vybavuje sociálne štipendium, sa musíte obrniť najmä trpezlivosťou. Množstvo papierov, ktoré je nutné doložiť k žiadosti, je veľké. Základné tlačivo na žiadosť nájdete na stránke školy www.ukf.sk. Okrem toho sa tam nachádzajú aj usmernenia a doplňujúce informácie. Základným údajom, ktorý musíte poskytnúť, je množstvo posudzovaných osôb. Teda počet ľudí, ktorí budú zohľadňovaní pri určovaní výšky štipendia. Môžu to byť rodičia, súrodenci, starí rodičia alebo manžel a vlastné deti.

K žiadosti potom pripojíte nielen údaje o sebe, ale aj o každej spoločne posudzovanej osobe. Je to najmä potvrdenie o návšteve školy, o trvalom bydlisku, o poberaní rodinných prídavkov na všetky nezaopatrené deti v domácnosti, informácia o vzdialenosti bydliska od školy a údaje o výške príjmov v podobe výpisu z daňového priznania za minulý rok. V prípade rozvedených rodičov treba priložiť originál alebo notárom overenú kópiu rozsudku o rozvode, a ak bol vydaný, tak aj rozsudok o výživnom.

Nakoniec žiadosť s dodatočnými dokladmi zanesiete na štipendijné oddelenie UKF, nachádzajúce sa v budove na Triede Andreja Hlinku. Keď štipendium dostanete, budete informovaní cez StudMAIL a peniaze vám budú mesačne zasielané na účet. K vyplateniu prvej splátky sa zohľadňuje dátum podania žiadosti a nie dátum jej uznania.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: archív ON, Andrej Galica