CrossFitér Matúš Kočar: Chcel som mať funkčné, silné a hlavne zdravé telo

Matúš Kočar

Cvičenie CrossFit na Slovensku stále nie je úplne známe a ľudia o ňom veľa nevedia. Matúš Kočar je slovenský športovec a crossfitér, ktorý reprezentuje Slovensko na svetových crossfitových súťažiach. Ako jediný slovenský zástupca získal medailu v USA.

Odkedy sa venujete crossfitu a čo vás k nemu priviedlo?

Od svojich štyroch do pätnástich rokov som robil judo. Ku crossfitu ma priviedol brat, ktorý ma raz zavolal s ním na tréning. Po skončení juda som sa venoval klasickému posilňovaniu, ale to sa mi zdalo byť veľmi monotónne. Nevidel som v tom myšlienku. Mojím cieľom nebolo len dosiahnuť peknú postavu. Chcel som mať funkčne silné a hlavne zdravé telo a toto všetko mi crossfit ponúkol. Sú to už tri roky, odkedy naň pomyslím hneď, ako sa ráno zobudím. Celý môj deň sa točí okolo tréningu, stravy a regenerácie, až dokým si neľahnem večer do postele.

Čo bolo pre vás zo začiatku najťažšie?

Bola to jednoznačne technika gymnastických, ale hlavne vzpieračských cvikov. Je veľmi náročné a nesmierne dôležité mať kvalitné technické návyky. Mal som to trochu ľahšie, pretože na crossfit som prišiel už s nejakým športovým základom. Nemusel som začínať úplne od začiatku, ale musel sa učiť techniku rôznych cvikov. Chce to veľa času a trpezlivosti, ale oplatí sa to. So správnou technikou cvikov sa dá, totiž, ľahšie predísť zraneniam.

Prečítajte si aj: Beháva Spartan Race v zahraničí: Preteky sú na Slovensku náročnejšie ako v USA

Aké úspechy ste už dosiahli?

Získal som 2. miesto na CrossFit Games 2019 v kategórii Teen. CrossFit Games je najväčšia crossfitová súťaž na svete. Športovci sa venujú sérii úloh, ktoré im nie sú známe až do momentu tesne pred začiatkom súťaže. Zúčastňujú sa ich národní šampióni z viac ako 120 krajín. Získal som tiež prvé miesto na The German Throwdown 2018. Niekto by si mohol povedať, že toho nie je veľa, ale mne záleží na kvalite, nie na kvantite. Mohol by som byť štvornásobný víťaz CrossFit súťaže v Hornej Dolnej, ale na CrossFit Games sa stretne len skutočná svetová špička a nedá sa tam dostať inak, ako tvrdou prácou dvadsaťštyri hodín denne po celý rok. Môj aktuálny cieľ, na ktorom pracujem, je vyhrať CrossFit Open 2021 a kvalifikovať sa ako muž na CrossFit Games.

Kočar počas svojej kariéry dosiahol už niekoľko významných úspechov. Foto: osobný archív Matúša Kočara

Ktoré ocenenie je pre vás vzácnejšie?

Určite je to strieborná medaila z Games, tú neprekoná asi nič iné. Pre crossfit komunitu je to niečo ako olympiáda. Zároveň je to historicky prvá takáto medaila pre Slovensko a pracujem na tom, aby nebola posledná. Ale na oba úspechy som veľmi hrdý. The German Throwdown bola moja úplne prvá súťaž. Nevedeli sme, čo od nej očakávať. Zistil som, ako prebieha kvalifikácia, prvýkrát som stál pred davom ľudí na pódiu, kde mi každé jedno opakovanie počítal a kontroloval rozhodca. Toto všetko bolo pre mňa nové, no ako sa ukázalo, bol som perfektne pripravený fyzicky aj psychicky. Nakoplo ma to a dostal som ešte väčšiu chuť na sebe „makať“ a dostať sa na Games.

Aké pocity máte pred súťažami?

Mám stres, rešpekt aj strach, ale všetko si v hlave nastavím tak, aby to hralo v môj prospech. Viem, že som prešiel stopercentnou prípravou. Ak sa niečo pokazí, treba to prijať s rešpektom a ponaučiť sa. Svojich súperov sa nebojím. Na súťaže chodím mentálne nastavený tak, že nech už to dopadne akokoľvek, viem, že som do toho dal svoje maximum. Výsledok treba prijať. Zatiaľ sa mi to vždy osvedčilo.

Prečítajte si aj: Naháňanie syra dole kopcom, majstrovstvá v nosení manželky. Vo svete existujú netradičné športy

Aké máte rituály, ktoré vykonávate pred každou súťažou?

Okrem takých klasických je to napríklad ísť spať včas, nesústrediť sa na telefón, v pokoji sa najesť, ísť na masáž alebo dať si studenú sprchu. Počas cesty alebo rozcvičky veľmi rád počúvam hudbu . Je to pre mňa forma meditácie, upracem si myšlienky a nevnímam nič, len seba a sústredím sa na to, čo má prísť. Nakopne ma to a dodá mi to energiu. Celkovo kladiem veľký dôraz na hudbu.

Crossfitové súťaže sa konajú po celom svete. Určite ste už precestovali veľa krajín. Kde sa vám páčilo najviac?

Už od malička bolo mojím snom navštíviť USA a kvalifikáciou na Games som si splnil rovno dva sny naraz. Skoro tri týždne som býval v Chicagu, ktoré som poznal z filmov a hier a prirástlo mi k srdcu. Určite by som chcel vidieť z Ameriky viac, ale Chicago bude pre mňa už navždy špeciálne. Určite sa tam vrátim.

Aký bol váš najkrajší moment či zážitok zo súťaže, na ktorý si spomínate?

Pocit, keď prebehnem cieľovou čiarou ako prvý, keď vybieham na súťažné pódium, keď zdvihnem najväčšiu váhu a ľudia v hľadisku ma povzbudzujú a kričia. Najväčší zážitok je, keď stojím na pódiu s medailou na krku. Všetko sú to neskutočné pocity, pre ktoré to robím. Veľmi príjemné ešte bolo, keď mi ľudia posielali fotky ako sledovali moje podujatie z USA. To ma veľmi potešilo.

Kočar pred súťažou vykonáva typické rituály. Foto: osobný archív Matúša Kočara

Máte nejaké slabé miesta, na ktorých sa snažíte pracovať?

Mojou slabou stránkou bol beh. Nemal som ho rád, nebol som v ňom dobrý a nemám naň ani fyzické predpoklady. Napriek tomu sme na tom veľa pracovali, až ma začal baviť a zlepšil som sa. Teraz, keď už som v kategórii mužov, za mojimi súpermi zaostávam v sile. Sú starší a ťažší a preto sú pre nich workouty s činkami ľahšie. Ja ich zase často dobieham v aeróbnych veciach alebo gymnastike. Pracujeme na naberaní svalovej hmoty a zosilnení. Náš cieľ je nabrať svaly a potom už môžem vyhrávať medzi mužmi.

Ako každý športovec trávite veľa času v posilňovni a trénujete aj vonku. Ako vyzerajú vaše tréningy?

Tréningy sa líšia vzhľadom k aktuálnemu ročnému obdobiu. Cez leto viac behávame vonku alebo plávame. V zime sa zase venujeme sile. Moje tréningy pozostávajú hlavne z rozcvičky, silovej časti, ktorú tvorí vzpieranie, a silový program, ako sú drepy, mŕtve ťahy a striktná gymnastika. Následne workouty, čo je intenzívna aeróbna časť. Nakoniec sú to cviky, ktoré potrebujem viac precvičiť alebo svalové partie, ktoré zaostávajú.

Prečítajte si aj: Šport počas karantény: Ponúka oddych pre myseľ aj úžitok pre telo

S cvičením súvisí aj zdravá strava. Máte jedálniček, ktorý musíte dodržiavať v období, keď sa pripravujete na súťaž?

Počas prípravy nekladieme až taký dôraz na presné zloženie stravy. Držím sa základných pravidiel od trénera, ale tesne pred súťažou už dávame pozor aj na tento faktor. Ja osobne na súťažiach vždy schudnem, pretože jem veľmi malé množstvá a len ľahké jedlá. Väčšinou nemám chuť, hneď som plný a nerád sa cítim najedený pred cvičením.

V crossfite, ako aj v iných športoch, je veľa inšpiratívnych ľudí. Máte aj vy niekoho, koho považujete za svoj vzor?

Určite Mat Fraser. Prvýkrát som ho videl, keď bol šampión ešte Rich Froning. Pozeral som videá, v ktorých bol, počúval podcasty. Páčia sa mi aj jeho názory, myslenie a často mi ľudia hovoria, že sme si podobní.

CrossFit je cvičenie, pri ktorom sa posilňuje celé telo. Hlavnými cieľmi je nadobudnutie sily, zvýšenie fyzickej kondície a zlepšenie zdravia. Obsahuje prvky intervalového tréningu s vysokou intenzitou, olympijského vzpierania, silového tréningu, gymnastiky a ďalších disciplín.

Titulná fotografia: Matúš Kočar

Zdieľajte článok

Komentáre: